W dniach 6-17 marca 2013 r. rozegrany został w Indian Wells tenisowy turniej WTA z cyklu BNP Paribas Open. Pula nagród wynosiła 6 020 268 $.

Wśród 32 rozstawionych zawodniczek w turnieju singlowym (turniejowa drabinka liczyła 64 zawodniczki) rozstawionych było 5 Rosjanek: Maria Sharapova, Nadia Petrova, Maria Kirilenko, Ekaterina Makarova, Anastasia Pavlyuchenkova. W turnieju deblowym (turniejowa drabinka liczyła 32 pary deblowe) rozstawiona była jedna para rosyjska – Ekaterina Makarova/Elena Vesnina i jedna para rosyjsko-słoweńska – Nadia Petrova/Katarina Srebotnik.

Zwyciężczyniami gry podwójnej i tym samym zdobywczyniami 245 000 $ i 700 punktów do rankingu zostały Ekaterina Makarova/Elena Vesnina, które pokonały parę Nadia Petrova/Katarina Srebotnik 6/0 5/7 10/6.

Mistrzynią turnieju została Maria Sharapova, która pokonała w finale Dunkę polskiego pochodzenia – Carolinę Wozniacki 6/2 6/2. Był to dla rosyjskiej tenisistki 47. finał w głównym cyklu oraz 28. tytuł w zawodowej karierze. Sharapova triumfowała już w Indian Wells w 2006 roku, gdzie pokonała w finale swoją rodaczkę Elenę Dementievą. Wygrywając turniej Sharapova wzbogaciła się o 1 mln $ i 1000 punktów do rankingu WTA, tym samym awansując na drugie miejsce.