Wzorem lat ubiegłych ROSYJSKA RULETKA, w ramach cyklu „Bliżej Rosji”, zorganizowała 28 maja 2014 roku spotkanie z Jerzym Bahrem – dyplomatą, byłym ambasadorem RP w Moskwie, Kijowie, Aszchabadzie i Wilnie, konsulem generalnym RP w Kaliningradzie, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, poliglotą i kolekcjonerem sztuki. W spotkaniu wziął również udział Jerzy Sadecki – dziennikarz i publicysta, autor licznych artykułów m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Krakowskiej”, „Czasie Krakowskim” i „Nowej Polszy” oraz książek Nowa Huta: ziarna gniewu, ziarna nadziei (1989) i Trzynastu. Premierzy wolnej Polski (2009), współautor wydanej przez Agorę książki Kim są Polacy (2013), który obecnie prowadzi zajęcia dla studentów dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W czasie spotkania, które prowadził Paweł Łaniewski, zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć film Ojczyzna zwielokrotniona (2014, 12 min.) w reżyserii Krzysztofa Glondysa. Film, zrealizowany przez TVP Kraków i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, opowiada o niezwykłym domu-galerii Jerzego Bahra, który przez lata zgromadził w nim dzieła sztuki, rzeźby, wytwory kultury ludowej czy gazety.

Spotkanie było również okazją do rozmowy o książce Ambasador - niezwykłego wywiadu-rzeki z Jerzym Bahrem, który przeprowadził Jerzy Sadecki. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora we wrześniu 2013 roku.

Cykl spotkań „Bliżej Rosji” został zainaugurowany w marcu 2011 roku. Gośćmi czterech poprzednich spotkań byli: Jacek Hugo-Bader, Barbara Włodarczyk, Wojciech Górecki i Wacław Radziwinowicz.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Zdjęcia autorstwa Wadima Filiksa.