4 kwietnia 2016 (poniedziałek) o godz. 10.00

w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ

w ramach cyklu „Bliżej Rosji” odbyło się spotkanie z kolejnymi gośćmi
Koła Naukowego Rusycystów „Rosyjska Ruletka”:

NIKOŁAJEM KOLADĄ
-  dramaturgiem, reżyserem, założycielem Teatru Kolady,

AGNIESZKĄ LUBOMIRĄ PIOTROWSKĄ
- tłumaczką literatury rosyjskiej i kuratorką teatralną

PRZEDSTAWICIELAMI ZESPOŁU AKTORSKIEGO TEATRU KOLADY
- OLEGIEM JAGODINEM I IRINĄ PLESNIAJEWĄ

Nikołaj Kolada (ur. 1957) — jeden z najbardziej znanych współczesnych dramaturgów rosyjskich, reżyser, autor ponad 100 sztuk, twórca i dyrektor Teatru Kolady w Jekaterynburgu, szef Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kolyada Plays”, właściciel szkoły aktorskiej w Jekaterynburgu. Kolada jest znany polskiej publiczności – w ostatnich trzech latach odbyło się kilka premier spektakli w reżyserii samego dramaturga (Baba Chanel w Łodzi, Maskarada w Krakowie, Statek szaleńców w Gdańsku, Rewizor w Warszawie, Ożenek w Katowicach).

Agnieszka Lubomira Piotrowska — tłumaczka literatury rosyjskiej, kuratorka projektów teatralnych w Polsce i w Rosji, jurorka na międzynarodowych festiwalach teatralnych; dzięki jej przekładom współczesna dramaturgia rosyjska zagościła na scenach polskich teatrów (sztuki Nikołaja Kolady, Iwana Wyrypajewa, Jewgienija Griszkowca, Wasilija Sigariewa, braci Priesniakowów, Pawła Priażki i in.); od kilku lat z sukcesem zajmuje się retranslacją rosyjskich dramatów klasycznych (utwory Antona Czechowa, Nikołaja Gogola, Aleksandra Puszkina); specjalizuje się w przekładzie współczesnej literatury rosyjskiej (utwory Władimira Sorokina, Wiktora Jerofiejewa).

fot. © RR