Znamy już program transmisji z Teatru Bolszoj na sezon 2018/2019.
Wzorem roku ubiegłego na wszystkie projekcje zaprasza Kinoteatr RIALTO w Katowicach.

02.12.2018 | niedziela | 16:00 | RETRANSMISJA HD

Don Kichot

muzyka: Ludwig A. Minkus
choreografia: Aleksiej Fadejeczew

Widzowie kochają baletowe komedie, a najbardziej „Don Kichota”. Nic dziwnego: ten luźno oparty na wątkach powieści Cervantesa balet aż kipi od tanecznych popisów, stylizowanych ognistych hiszpańskich tańców i przezabawnych scen pantomimicznych. Kitri, córka oberżysty, kocha z wzajemnością biednego cyrulika Basilia, ale ojciec chce ją wydać za bogatego szlachcica. Na szczęście sprytny Basilio i rezolutna Kitri z pomocą błędnego rycerza Don Kichota oraz jego giermka Sancho Pansy wywiodą ojca dziewczyny w pole i otrzymają rodzicielskie błogosławieństwo.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 55 minut.

23.12.2018 | niedziela | 16:00 | TRANSMISJA HD LIVE

Dziadek do orzechów

muzyka: Piotr Czajkowski
oryginalna choreografia: Jurij Grigorowicz

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu „Dziadka do orzechów”. Choć prapremiera dzieła odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych. Choć dziś spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna „Dziadek do orzechów” okazał się wspaniałym spektaklem familijnym.

20.01.2019 | niedziela | 16:00 | TRANSMISJA HD LIVE

Bajadera

muzyka: Ludwig Minkus
choreografia: Marius Petipa / Jurij Grigorowicz

Tragiczna historia miłości świątynnej tancerki Nikiji i wojownika Solora to, obok słynnego „Jeziora łabędziego”, jedno z najwspanialszych dzieł baletu klasycznego w jego najdoskonalszej XIX-wiecznej eklektycznej formie. „Bajadera” słynie z romantycznej sceny Cieni, kiedy to kilkadziesiąt ubranych na biało i spowitych woalami tancerek schodzi „z nieba na ziemię”, wykonując wciąż i wciąż to samo baletowe pas – arabesque penchée. Ten zadziwiający romantyczny obraz na długo pozostaje w pamięci wraz z rozkołysaną romantyczną muzyką Ludwiga A. Minkusa.

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 20 minut.

10.02.2019 | niedziela | 17:00 | RETRANSMISJA HD

Sylfida

muzyka: Herman Severin Løvenskiold
choreografia: Johan Kobborg wg Augusta Bournonville’a

Sylfida – ulotna mieszkanka leśnych ostępów – stała się bohaterką pierwszego romantycznego baletu, wystawionego w 1832 roku w Paryżu przez Filippo Taglioniego. Szkocki wieśniak James ma się ożenić z ukochaną Effie, ale we śnie i na jawie nawiedza go zakochana w nim Sylfida. Młodzieniec udaje się do lasu za ulotnym duszkiem. Swoje palce w perypetiach zakochanych maczają też czarownica Magde i Gurn, przyjaciel Jamesa.

Przedstawienie trwa około 2 godzin.

10.03.2019 | niedziela | 16:00 | RETRANSMISJA HD

Śpiąca królewna

muzyka: Piotr Czajkowski
choreografia: Jurij Grigorowicz wg Mariusa Petipy

Baletowa wersja baśni Charles’a Perraulta o księżniczce Aurorze, która zasnęła na sto lat, ukłuwszy się podczas swoich szesnastych urodzin w palec zaczarowanym przez złą wróżkę wrzecionem, to klasyk nad klasykami. Spektakl nie tylko opowiada historię śpiącej królewny, ale jest przede wszystkim pełnym uroku, barw i tanecznej wirtuozerii baletowym koncertem, wymagającym zaangażowania olbrzymiego zespołu, w tym uczniów szkoły baletowej, a także kilkudziesięciu solistów. „Śpiąca królewna” to także przedstawienie o niezwykłej urodzie plastycznej, przenoszące nas w czasy carskiej Rosji i bogatych wystawień w carskich teatrach.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 50 minut.

07.04.2019 | niedziela | 17:00 | RETRANSMISJA HD

Złoty Wiek

muzyka: Dmitrij Szostakowicz
choreografia: Jurij Grigorowicz

Dzieło genialnego rosyjskiego symfonika, jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku – Dmitrija Szostakowicza. Jego pierwszy balet, „Złoty Wiek”, był w latach 30. ubiegłego wieku przedmiotem ostrej krytyki. W końcu cenzura doprowadziła do zdjęcia go z afisza. Autor chciał pokazać w krzywym zwierciadle dwa światy: komunistyczny i kapitalistyczny. Balet, pełen dowcipnej muzyki zawierającej m.in. elementy zakazanego później przez komunistów jazzu, przywrócił scenie choreograf i dyrektor baletu Bolszoj Jurij Grigorowicz. Opracował na nowo libretto: akcję przeniósł w środowisko gangsterskie.

19.05.2019 | niedziela | 17:00 | TRANSMISJA HD LIVE

Carmen-Suita | Pietruszka

muzyka: Georges Bizet / Rodion Szczedrin (Carmen) | Igor Strawiński (Pietruszka)
choreografia: Alberto Alonso (Carmen) | Edward Clug (Pietruszka)

„Zawsze pragnęłam zatańczyć Carmen” – pisała we wspomnieniach Maja Plisiecka, genialna primabalerina Teatru Bolszoj. Tancerka sama więc napisała libretto, niemal zmusiła męża, kompozytora Rodiona Szczedrina, do stworzenia na bazie muzyki z opery Bizeta nowej suity. Na koniec znalazła idealnego choreografa – Kubańczyka Alberta Alonso, który akurat gościł w Moskwie ze swoim zespołem. Wieczór dopełni nowa interpretacja choreograficzna baletu Igora Strawińskiego „Pietruszka”, opowiadającego o smutkach i radościach małej kukiełki, Piotrusia (Pietruszki) z rosyjskiego jarmarcznego teatrzyku. Balet zrealizuje Edward Clug, dyrektor zespołu baletu w Słoweńskim Teatrze Narodowym w Mariborze.

Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24, 40-012 Katowice
www.rialto.katowice.pl