W dniach 2-11 listopada 2017 roku Festiwal „Sputnik nad Polską” już po raz jedenasty zaprosi widzów do filmowej wędrówki po Rosji, do spotkania i dialogu z Rosjanami, do wymiany myśli i doświadczeń z naszymi wschodnimi sąsiadami. Jak podkreśla m.in. reżyser Krzysztof Zanussi, „Sputnik nad Polską” oraz siostrzany Festiwal „Wisła” odgrywają olbrzymią rolę w budowaniu dialogu kulturalnego między Polską a Rosją. Bez „Sputnika” Polacy nie mieliby możliwości do obcowania z nowym kinem rosyjskim, które należy do jednych z najmocniejszych rynków kinematograficznych na świecie.

Znaczącą część programu 11. „Sputnika” zajmą najnowsze produkcje rosyjskie. Będą to zarówno tytuły arthousowe, ambitne kino, jak i pozycje mainstreamowe, rosyjskie blockbustery. Zapoznamy publiczność ze zdolnymi debiutantami, jak i twórcami, którzy na przestrzeni ostatnich lat zgarnęli liczne krajowe oraz międzynarodowe nagrody filmowe. Dwa programy konkursowe: filmów fabularnych i dokumentalnych oraz Kalejdoskop nowego kina – to sekcje, wynoszące słupki frekwencyjne „Sputnika” na samą górę. Dużym zainteresowaniem cieszą się również retrospektywy czołowych reżyserów rosyjskich.

W tym roku z okazji 80. urodzin Andrieja Konczałowskiego planujemy zaprezentować jego twórczość w odsłonie, której nasi widzowie jeszcze nie znają. Ponieważ program Sputnika co roku jest bardzo różnorodny i bogaty, często nie sposób obejrzeć wszystkich wartościowych tytułów. Nic straconego. „The best of Sputnik” zgromadzi najbardziej docenione filmy poprzednich edycji. Po raz kolejny we współpracy z Festiwalem Kina Rosyjskiego w Wyborgu otworzymy widzom „Okno na Europę: program koprodukcji”. Już dziś zapraszamy także na 4. Polsko-rosyjski okrągły stół koprodukcji, poświęcony szansom i problemom związanym ze współpracą międzynarodową na gruncie koprodukcji. „Mały Sputnik”, który wyrósł już niemal na samodzielny, pełnowartościowy projekt kulturalny, zaproponuje kinomanom repertuar w 3 grupach wiekowych: bajki dla najmłodszych, duże kino dla maluchów, a także filmy dla młodzieży. Chwile wytchnienia od ekranu kinowego zapewnią koncerty, wystawy, spektakle i masterclassy.

PATRONAT MEDIALNY NAD 11. SPUTNIKIEM NAD POLSKĄ
OBJĄŁ PORTAL ROSYJSKA RULETKA

www.sputnikfestiwal.pl