XI Festiwal Nauki UŚ w IFW. Relacja

15 kwietnia 2015 roku w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ odbyła się IV edycja Konkursu Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wzorem lat ubiegłych Konkurs przygotowało Koło Naukowe Rusycystów „Rosyjska Ruletka”, a honorowym patronatem Konkurs objął JM Rektor UŚ prof. zw dr hab. Wiesław Banyś. Dla zwycięzców przygotowano upominki i nagrody rzeczowe, spośród których nagrodę główną — czytnik do e-booków — ufundowało Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód. Celem Konkursu było, jak co roku, przybliżenie twórczości znanych pisarzy rosyjskich, zachęcenie młodzieży do czytania oraz kształtowanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy.

W tegorocznym Konkursie udział wzięło 40 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z trzech województw: śląskiego, opolskiego oraz małopolskiego. Uczniowie mieli do opracowania jeden z zaproponowanych zestawów lektur wraz z literaturą przedmiotową. Przygotowanie do konkursu oznaczało w tym roku nie tylko zaznajomienie się z treścią utworów i ich interpretację, ale także opracowanie literatury krytycznej i zapoznanie się z problematyką i poetyką utworów, takich jak: Mewa A. Czechowa, Gąska N. Kolady, Kyś T. Tołstoj, My J. Zamiatina, Męski łagier L. Pietruszewskiej, Przedstawienie S. Dowłatowa, Pijani I. Wyrypajewa, Moskwa – Pietuszki Wien. Jerofiejewa, Metro 2033 D. Głuchowskiego, Piknik na skraju drogi Braci Strugackich.

Wśród uczestników największym zainteresowaniem cieszyły się utwory z kręgu fantastyki naukowej — antyutopie poświęcone tematyce postapokaliptycznej, szczególnie teksty Głuchowskiego i Strugackich. Wśród laureatów zdobywcy II i III miejsca wykazali się świetną znajomością właśnie tej tematyki, zdobywczyni I miejsca znała najlepiej zagadnienia z zestawu poświęconego Mewie A. Czechowa i Gąsce N. Kolady.

Komisja konkursowa nagrodziła trzy najlepsze prace:

1. miejsce zajęła Katarzyna Hajok z IV LO w Tychach;

2. miejsce przypadło Ewelinie Lech z Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu;

3. miejsce zdobyła Oliwia Majewska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Olkuszu.

Zanim jednak laureatki i uczestnicy odebrali nagrody i dyplomy, członkowie KN „Rosyjska Ruletka” zaprosili wszystkich odwiedzających nas gości na szereg atrakcji przygotowanych w ramach projektu Muzyczna Rosja, odbywającego się w czasie XI Festiwalu Nauki UŚ: była „Strefa muzyki”, prezentacje ciekawostek związanych z muzyką rosyjską, muzyczne eksponaty, słówka muzyczne, poznawanie muzyki rosyjskiej w holu głównym, była także degustacja potraw kuchni rosyjskiej. W Sali Rady Wydziału zaproszeni uczniowie, nauczyciele oraz studenci mieli okazję uczestniczyć w „Quasi-warsztatach muzycznych”, w czasie których poznawali najważniejsze i najpopularniejsze rosyjskie utwory muzyczne, a zdobytą wiedzę mogli od razu zaprezentować w odbywającym się po warsztatach quizie „Mokra to melodia”. Zgromadzona młodzież miała też okazję zapoznać się z najważniejszymi twórcami hip-hopowymi dzisiejszej Rosji i wysłuchać fragmentów ich muzycznej twórczości dzięki prezentacji multimedialnej.

Festiwalowy dzień zakończyło uroczyste wręczenie dyplomów za udział i nagród w Konkursie Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej przez panią Kierownik Biura Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Katarzynę Fulbiszewską oraz dyrektora Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ prof. zw. dr. hab. Henryka Fontańskiego w obecności dr hab. Jolanty Lubochy-Kruglik oraz dr. hab. prof. UŚ Andrzeja Charciarka.

Wydarzenia tegorocznego Festiwalu Nauki UŚ w IFW przygotowali Ruletkowicze i przyjaciele naszego Koła: Malwina Czyżewska, Michał Pyzik, Paula Obara, Monika Bałdyga, Gabriela Kurpiel, Natalia Dziechciarz, Szymon Bryzek, Julianna Myślińska, Paweł Łaniewski, Zuza Cybis, Agata Kosowska, Karolina Kozera, Paulina Iłczyk, Dorota Rapacz, Wadim Filiks.

Dziękujemy wszystkim za obecność i wsparcie, a młodzieży i ich opiekunom gratulujemy wyników i zapraszamy już za rok!

Fotorelacja.

Fot. G. Kurpiel, P. Iłczyk