IV Konkurs Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej

w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ

pod patronatem honorowym JM Rektora UŚ prof. zw. dra hab. Wiesława Banysia

15 kwietnia br., w ramach 11. Studenckiego Festiwalu Nauki Uniwersytetu Śląskiego, Koło Naukowe Rusycystów „Rosyjska Ruletka”, działające przy Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ, zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych do udziału w IV Konkursie Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej. Celem Konkursu jest przybliżenie twórczości znanych pisarzy rosyjskich, zachęcenie młodzieży do czytania oraz kształtowanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godz. 9.30 przed salą 0.51. Uprzejmie prosimy, by uczniowie mieli ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty lub legitymację szkolną) oraz podpisane oryginały zgłoszeń. Konkurs rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do godz. 11.00. Ogłoszenie wyników,wręczenie nagród zwycięzcom i dyplomów wszystkim uczestnikom odbędzie się o godz. 15.00 w sali Rady Wydziału.

Konkurs przyjmie formę testu, składającego się z pytań otwartych i zamkniętych, które będą dotyczyć analizy, treści i wymowy ideowej dwóch dzieł literatury rosyjskiej – klasycznej i/lub współczesnej. W czwartej edycji Konkursu Organizatorzy proponują następujące zestawy dzieł literatury rosyjskiej wraz z literaturą przedmiotu do każdego z pięciu zestawów.

Konkurs odbywa się w języku polskim.

1. ZESTAW I

• Nikołaj Kolada: Gąska (tłum. Jerzy Czech, [w:] N. Kolada: Merylin Mongoł i inne sztuki, Kraków: Księgarnia Akademicka 2005)
  • Antoni Czechow: Mewa (tłum. Natalia Gałczyńska lub in., wydanie dowolne)

2. ZESTAW II

• Tatiana Tołstoj: Kyś (tłum. Jerzy Czech, Kraków: Wydawnictwo ZNAK 2004)
  • Jewgienij Zamiatin: My (tłum. Adam Pomorski, Warszawa: Wydawnictwo Alfa 1989)

3. ZESTAW III

• Ludmiła Pietruszewska: Męski łagier (tłum. Irena Lewandowska, „Dialog” 1994, nr 9)
  • Siergiej Dowłatow: Przedstawienie (tłum. Ewa Rojewska-Olejarczuk, [w:] S. Dowłatow: Jak pragnę wolności, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy 1993)

4. ZESTAW IV

• Iwan Wyrypajew: Pijani (tłum. Agnieszka Lubomira Piotrowska, „Dialog” 2015, nr 1)
  • Wieniedikt Jerofiejew: Moskwa – Pietuszki (tłum. Andrzej Drawicz lub in., wydanie dowolne)

5. ZESTAW V

• Dmitrij Głuchowski: Metro 2033 (tłum. Paweł Podmiotko, Kraków: Insignis Media 2010, 2012)
  • Arkadij i Borys Strugaccy: Piknik na skraju drogi (tłum. Irena Lewandowska, wydanie dowolne)
UWAGA!!!

Wszystkie  lektury oraz zaproponowana do nich literatura przedmiotu dostępne są m.in. w

Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej – CINIBA
(dawna Biblioteka Główna Uniwersytetu Śląskiego /ul. Bankowa 11a, Katowice / www.ciniba.edu.pl);
do większości księgozbioru w CINIBIE obowiązuje wolny dostęp;
informacje nt. kserowania, skanowania i fotografowania zbiorów

i/lub

Bibliotece Śląskiej
(pl. Rady Europy 1, Katowice; www.bs.katowice.pl/)

W Konkursie może wziąć udział każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej, który w terminie określonym przez Komisję Konkursową wyśle na adres: prawidłowo wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy. Komisja zastrzega sobie prawo odrzucenia zgłoszeń zawierających niepełne dane. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca 2015 roku.

Zwycięzcy Konkursu otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.

Udział w Konkursie jest równoznaczny z akceptacją REGULAMINU.

Regulamin Konkursu dostępny jest na Portalu „Rosyjska Ruletka”: rosyjskaruletka.edu.pl

Wszelkie pytania prosimy kierować do koordynatorów projektu:

Lidia Mięsowska: [email protected]

Anna Tyka: [email protected]