W dniach 20-22 czerwca br., w niemieckim Brunszwiku, odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. Przez wiele lat impreza nosiła nazwę Pucharu Europy, jednak od niedawna nazywana jest Drużynowymi Mistrzostwami Europy. Za wynik uzyskany w poszczególnych konkurencjach zdobywa się punkty: 12 punktów otrzymuje się za pierwsze miejsce w konkurencji, a jeden za ostatnie miejsce. Kobiety i mężczyźni zdobywają w zawodach punkty wspólnie. Drużyna z największą liczbą punktów zdobywa tytuł Drużynowych Mistrzów Europy.

Według wielu komentatorów imprezy Niemcy i Rosjanie mieli najsilniejsze składy osobowe, co stawiało ich w roli przyszłych triumfatorów tej wielkiej imprezy sportowej. Drużynę rosyjską reprezentowali:

• Jekatierina Woronenkowa i Michaił Idrisow – bieg na 100 m
  • Jelizawieta Sawlinis i Aleksandr Khjutte – bieg na 200 m
  • Alena Tamkowa i Paweł Iwaszko – bieg na 400 m
  • Jekatierina Poistogowa i Stepan Poistogow – bieg na 800 m
  • Anna Szagina i Valentin Smirnow – bieg na 1500 m
  • Jelena Korobkina i Jegor Nikołajew – bieg na 3000 m
  • Alla Kuljatina i Jewgienij Rybakow – bieg na 5000 m
  • Julia Kondakowa (100 m) i Siergiej Szubenkow (110 m) – bieg przez płotki
  • Irina Dawidowa i Denis Kudratsew – bieg 400 m przez płotki
  • Jekatierina Doseikina i Nikolai Chawkin – bieg na 3000 m z przeszkodami
  • Jekatierina Strokowa i Wiktor Butenko – rzut dyskiem
  • Anna Bulgakowa i Siergiej Litwinow – rzut młotem
  • Wiktoria Sudaruszkina i Dmitrij Tarabin – rzut oszczepem
  • Olga Kucherenko i Paweł Szalin – skok w dal
  • Anzhelika Sidorowa i Aleksandr Gripich – skok o tyczce
  • Maria Kuchina i Andriej Silnow – skok wzwyż
  • Irina Tarasowa i Aleksandr Lesnoy – pchnięcie kulą
  • Jekatierina Koniewa i Aleksiej Fiodorow – trójskok

Reprezentanci Sbornej zwyciężyli w kilku konkurencjach damskich (skok o tyczce, trójskok, bieg na 800 m, bieg na 400 m, skok wzwyż) oraz męskich (rzut młotem, pchnięcie kulą, bieg 400 m przez płotki, bieg 110 m przez płotki, trójskok, sztafeta 4 x 400 m). Łącznie Rosjanie zdobyli 359,5 punktów, plasując się w klasyfikacji końcowej mistrzostw na drugim miejscu. Zwycięzcami turnieju zostali Niemcy (371 punktów).

Oprac. Paula Obara