Michał Sieczkowski

NIEPOKORNI.RU

Premiera: 12 listopada 2011

reżyseria: Michał Sieczkowski

Teatr Polski w Warszawie

Przejmujący spektakl muzyczny stołecznego Teatru Polskiego utrzymany jest w konwencji talk-show. Pokazuje współczesną Rosję Putina i Miedwiediewa z punktu widzenia dysydentów – grupy bardzo zróżnicowanych pod względem pochodzenia, wieku, zawodów, sytuacji życiowej ludzi, połączonych chęcią wyrażenia sprzeciwu wobec bezdusznej polityki państwa, w którym żyją.

Opowieści, które bohaterowie prezentują podczas programu telewizyjnego, i których wysłuchuje młoda dziennikarka prywatnej telewizji, ufająca w bezstronność i misyjny charakter mediów,  przeplatane są wykonywanymi przez samych bohaterów utworami Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Anny Achmatowej oraz rosyjskiego zespołu DDT w aranżacjach Adama Świtały.

W depeszy PAP czytamy: „Nie chciałem robić spektaklu, który będzie wiązanką słowno-muzyczną czy wieczorem piosenki rosyjskiej. Chciałem zrobić przedstawienie, w którym powiemy coś o współczesnej Rosji. [...] Pierwszym tematem, który przeszedł mi do głowy to współcześni rosyjscy opozycjoniści. Forma talk-show pozwala zachować w jakimś sensie dokumentalną formę opowieści” – opowiadał reżyser przedstawienia Michał Sieczkowski, po czym dodał, że: „Literatura rosyjska, kultura, muzyka – to wszystko jest czymś, czym jestem przesiąknięty. Wydaje mi się że Polska, polska publiczność, wycinkowo zna rosyjską kulturę. Ciągle możemy się spotkać z opiniami, że ciągle jest jak za Stalina, że chodzą tam po ulicach białe niedźwiedzie. A przecież są tam młodzi ludzie, którzy myślą jak my” [www.wyborcza.pl]

Premiera odbędzie się także pod znakiem debaty „O współczesnych rosyjskich opozycjonistach”, na którą zaproszono w charakterze gościa specjalnego rosyjskiego dysydenta i obrońcę praw człowieka – Siergieja Kowaliowa, wielokrotnie nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla.

Realizacja: koncepcja artystyczna – WOJCIECH KRZEMIŃSKI/ MICHAŁ SIECZKOWSKI; reżyseria – MICHAŁ SIECZKOWSKI; scenariusz – WOJCIECH KRZEMIŃSKI, MICHAŁ SIECZKOWSKI; aranżacje muzyczne: ADAM ŚWITAŁA; kostiumy: ELŻBIETA KUŚNIERZ; reżyseria światła: IRENEUSZ CHOJNACKI; projekcje wideo: MICHAŁ ŻUBEREK; ruch sceniczny: RAFAŁ DZIEMIDOK

(źródło: www.teatr-polski.art.pl; PAP)