9 kwietnia 2014 r., w ramach 10. Studenckiego Festiwalu Nauki Uniwersytetu Śląskiego, odbył się III Konkurs Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem Konkursu było Koło Naukowe Rusycystów „Rosyjska Ruletka”, działające przy Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ. Patronat honorowy nad trzecią edycją Konkursu objął JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Konkurs przyjął formę testu, składającego się z pytań otwartych i zamkniętych, które dotyczyły analizy, treści i wymowy ideowej jednego z dzieł literatury rosyjskiej – zarówno klasycznej, jak i współczesnej. W trzeciej edycji Konkursu Organizatorzy zaproponowali następujące utwory: „Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa, „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa, „Polowanie na kaczki” Aleksandra Wampiłowa, „Jest noc” Ludmiły Pietruszewskiej, „Cukrowy Kreml” Władimira Sorokina oraz antologię opowiadań „Moskwa Noir” pod redakcją Natalii Smirnowej i Julii Goumen.

W trzeciej edycji Konkursu Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej wzięło udział 44 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych w Bieruniu, Cieszynie, Częstochowie, Gliwicach, Katowicach, Olkuszu, Siewierzu, Sosnowcu, Tychach, Żorach oraz Warszawie. Pierwsze miejsce zajęła Monika Bałdyga z Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu, która wybrała z proponowanych lektur antologię opowiadań „Moskwa Noir”. Drugie miejsce wywalczył Michał Filus - uczeń IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, który zmierzył się z „Mistrzem i Małgorzatą” Bułhakowa. Trzecie miejsce zajęła natomiast Wiktoria Walczewska z X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach, która również wybrała lekturę „Mistrz i Małgorzata”.

Zwycięzcy III Konkursu Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej otrzymali zestawy książek i gadżetów ufundowanych przez Bibliotekę Akustyczną, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Dom Wydawniczy PWN, Oficynę Literacką Noir sur Blanc, Ośrodek KARTA, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Editio, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwa VIDEOGRAF SA, Firmę Filcstyle oraz Wydział Promocji, Informacji i Turystyki Urzędu Miasta w Sosnowcu. Fundatorem nagrody głównej – czytnika książek elektronicznych – było Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód.

W uroczystym ogłoszeniu wyników oraz wręczeniu nagród zwycięzcom i dyplomów wszystkim uczestnikom udział wzięli zaproszeni przez organizatorów goście: Wicekonsul Federacji Rosyjskiej Antonina Abaszewa, Prezes Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Marek Rasiński oraz kierownik biura Stowarzyszenia Katarzyna B. Fulbiszewska. Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ reprezentowała Dyrekcja IFW: prof. dr hab. Henryk Fontański oraz dr hab. Jolanta Lubocha-Kruglik.

Tegoroczną edycję Konkursu wsparli medialnie: Portal Kulturalny Art Imperium, Biblionetka, Bookeriada.pl, Czasopismo młodzieżowe „Cogito”, Co się dziwisz – Blog Moniki Zakrzewskiej, Instytut Wschodnich Inicjatyw, Polski Portal Edukacyjny Interklasa, Krytycznym okiem, Literatki, Papierowe Myśli, Silesiakultura.pl, Students.pl, Talent.pl, Tyska Strona Poezji, „Wiadomości Zagłębia”, Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Sosnowcu, Xiegarnia.pl oraz „Zupełnie Inny Świat”.

Członkowie i opiekunowie KN „Rosyjska Ruletka” składają serdeczne gratulacje wszystkim uczniom oraz nauczycielom, którzy przygotowali swoich wychowanków oraz towarzyszyli im w tym dniu.

Organizatorzy dziękują również wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu III edycji Konkursu Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej.