Jesteśmy tuż po otwarciu 9. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Długo przygotowywaliśmy się do tego dnia i udało się! W czwartek, 19 maja w moskiewiskim kinie „Ilzujon” rozpoczęło się 8-dniowe święto polskiego kina w Rosji. Ceremonia otwarcia zgromadziła wielu Gości zarówno z Rosji jak i Polski. Pojawiło się wielu dziennikarzy, a byli wśród nich korespondenci polskiej telewizji, jak i rosysjkich mediów. Zgromadzonych powitała Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej, Pani Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, słowo powitalne wygłosił również Dyrektor Państwowych Zbiorów Filmowych w Rosji – Nikołaj Borodaczow, przedstawiciel Jury i członek Zarządu Izby Krytyków i Znawców Filmowych w Rosji – Wiktor Matizen, a także Dyrektor Festiwalu „Wisła” Małgorzata Szlagowska-Skulska.

Filmem otwarcia była najnowsza produkcja Kingi DębskiejMoje córki krowy. Film bardzo udany i zachwycający, nie tylko ze względu na treść i świeże podejście do trudnego tematu, ale również ze względu na wspaniałą technikę i zdjęcia. Pani reżyser była honorowym Gościem uroczystości i osobiście zaprosiła moskiewskich widzów na pokaz, który odniósł absolutny sukces i zachwycił zgromadzonych. Wzruszeniom i gratulacjom nie było końca. Film Kingi Dębskiej znajduje się wśród jedenastki walczących o statuetkę „Słoń” na 9. Festiwalu Wisła, czy jest to start do wygranej? Tego oczywiście z całego serca życzymy wspaniałej kobiecie i rozwijającej się reżyserce!

Oprócz wyżej wymienionych, honorowymi Gości ceremonii otwarcia byli przedstawiciele polskiej branży filmowej, m.in. Zbigniew Domagalski - producent filmu Moje córki krowyWeronika Książkiewicz – aktorka Planety Singlii oraz Mitja Okorn, jego reżyser. Nasze zaproszenie przyjął również Wojciech Kasperski – reżyser filmu Na granicy oraz Szef Prodkcji Studia Miniatur Filmowych z Warszawy -Eugeniusz Gordziejuk.

Jednocześnie, ruszyliśmy z pokazami w kinie „Pięć Gwiazd na Pawieleckiej”, widzowie mogli obejrzeć dwa filmy konkursowe: Demona, Marcia Wrony i Ziarno Prawdy – Borysa Lankosza oraz dwa filmy z Panoramy Polskiego Kina: Warsaw by night, Natalii Korynckiej-Gruz, a także Króla Życia – Jerzego Zielińskiego.

19-26 maja 2016, Moskwa
Kino „Pięć Gwiazd na Pawieleckiej” oraz
Kino „Iluzjon”
zapraszamy jeszcze przez 6 dni!

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share