Państwowy, rosyjski Teatr Baletu „La Classique”
po raz pierwszy wystąpi w Polsce
z okazji 26-lecia istnienia!

Ponad 2 tony scenografii i olśniewających kostiumów, ponad 40 artystów – to wszystko prosto z Moskwy już 18 listopada w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca! Rosyjski Teatr Choreografii Klasycznej „La Classique” zaprezentuje balet Jezioro Łabędzie do muzyki Piotra Czajkowskiego i choreografii Mariusa Petipa.

Sztuka artystów teatru, założonego przez Elika Melikowa w 1990 roku w ramach Związku Działaczy Teatralnych ZSRR (w zeszłym roku Teatr obchodził swoje 25-lecie), jest dobrze znana wielbicielom baletu na całym świecie. To jedyny państwowy, moskiewski teatr zajmujący się baletem klasycznym.

Cechą charakterystyczną teatru „La Classique” są unikatowe kostiumy i dekoracje, wykonywane w pojedynczych egzemplarzach. Elik Mielikow – dyplomowany malarz, jako jeden z pierwszych w nowej Rosji założył pracownię teatralną. Tworzył dekoracje, kostiumy i obuwie dla najbardziej znanych teatrów – Wielkiego, Moskiewskiego Teatru Baletu pod kierownictwem Wiktora Smirnowa-Gołowanowa, Królewskiego Baletu Danii, Teatru Baletu Bostonu.

Poza Włochami (Rzym, Mediolan, Florencja) i Wielką Brytanią, tym razem teatr wystąpi w Polsce, Niemczech, Francji, Australii i Nowej Zelandii. W repertuarze znajdą się przedstawienia baletowe, należące do kanonu światowej klasyki – przede wszystkim nieśmiertelne dzieła Czajkowskiego.

Teatr jest doskonale znany wielbicielom baletu w takich krajach, jak: Włochy, Egipt, Maroko, Hiszpania, Chiny, Austria, Norwegia, Tajwan, Nowa Zelandia, Australia, Wielka Brytania, gdzie niejednokrotnie występował w ramach tras koncertowych i zebrał w nich pełne zachwytu recenzje prasowe. Zespół teatru ciągle odbywa trasy koncertowe, ponieważ jego celem jest popularyzacja rosyjskiego baletu klasycznego poza granicami Rosji.

Przy bezpośrednim udziale Elika Mielikowa w sezonie jesień-zima 2016-2017 planowane jest otwarcie Akademii Teatru Baletu Choreografii Klasycznej w takich miastach jak Nawara, Padwa, Turyn,  Bolonia, a także w Moskwie i Kaliningradzie, gdzie uznane gwiazdy teatru będą regularnie prowadzić warsztaty, a zajęcia prowadzone będą przez artystów baletu z wykorzystaniem unikatowej metodyki.

Zespół Melikowa do Zabrza zawita z ponadczasowym, lirycznym „Jeziorem Łabędzim” Piotra Czajkowskiego. Cudowna muzyka, perfekcyjna choreografia, gra świateł i wspaniała historia – to wszystko zabierze widzów w bajkowy świat miłości, przeplecionej nutką dramaturgii. Wzruszający spektakl, uwielbiany przez miłośników na całym świecie zapiera dech w piersiach. Tak imponującego wydarzenia nie można przegapić!

Główni soliści teatru: Jekaterina Szaliapina, Anastazja Czumakowa, Siergiej Kupcow, Nadieżda Iwanowa, Dimitrij Smirnow, Aleksandr Tarasow, Oksana Usaczowa, Elik Melikow.

Bilety do kupienia na:
balet-rosyjski.pl/bilety

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share