W dniach 9–25 maja br. odbyły się 78.  Mistrzostwa Świata Mężczyzn w Hokeju na Lodzie Elity. W tym roku gospodarzem mistrzostw była Białoruś, a miastem, które gościło najlepsze reprezentacje świata był Mińsk. Były to pierwsze mistrzostwa świata rozgrywane w tym kraju. Do rywalizacji stanęło 16 drużyn z całego świata: 13 z państw europejskich, 1 z Azji i 2 z Ameryki Północnej.

Reprezentacja Rosji wygrała wszystkie mecze w fazie grupowej:

- 5:0 ze Szwajcarią,

- 4:2 z Finlandią,

- 6:1 ze Stanami Zjednoczonymi,

- 7:2 z Kazachstanem,

- 4:1 z Łotwą,

- 3:0 z Niemcami,

- 2:1 z Białorusią.

W meczu ćwierćfinałowym Rosjanie wygrali 3:0 z Francją. W półfinale zagrali mecz przeciwko reprezentacji Szwecji, którą pokonali 3:1. Ostatni, najważniejszy mecz turnieju Rosjanie rozegrali z drużyną Finlandii. I tym razem drużyna Sbornej nie miała sobie równych zwyciężając swoich przeciwników 5:2.

W dotychczasowej historii hokejowych mistrzostw świata, Rosjanie 8 razy stawali na podium: 4 razy jako zwycięzcy (1993, 2008, 2009, 2012), 2 razy jako srebrni medaliści (2002, 2010) oraz 2 razy na trzecim miejscu (2005, 2007). Ponadto rosyjska reprezentacja zdobyła srebrny (1998) oraz brązowy (2002) medal igrzysk olimpijskich.

W skład drużyny złotych medalistów weszli: Artiom Anisimow, Anton Biełow, Siergiej Bobrowski, Aleksandr Burmistrow, Anton Chudobin, Maksim Czudinow, Jewgienij Dadonow, Dienis Dienisow, Jegor Jakowlew, Siergiej Kalinin, Nikołaj Kulomin, Aleksandr Kutuzow, Jewgienij Kuzniecow, Andriej Łoktionow, Jewgienij Małkin, Jewgienij Miedwiediew, Dmitrij Orłow, Aleksandr Owieczkin, Siergiej Płotnikow, Wadim Szypaczow, Siergiej Szyrokow, Wiktor Tichonow, Andriej Wasilewski, Danis Zaripow, Andriej Zubariew. Trenerem drużyny od 2014 roku jest Oļegs Znaroks, były radziecki i łotewski hokeista.

Mistrzostwa na Białorusi miały poza drużyną Sbornej, jeszcze jeden rosyjski akcent. W grupie sędziów głównych znalazło się dwóch rosyjskich sędziów: Wiaczesław Bułanow i Konstantin Olenin. Oprócz nich w składzie sędziów liniowych znalazł się Stanisław Raming.

Triumfem w turnieju MŚ Rosja w pewnym stopniu powetowała sobie nieudane igrzyska olimpijskie organizowane w Soczi. Wówczas drużyna Finlandii pokonała w ćwierćfinale ekipę Sbornej, odzierając ją tym samym z marzeń o złotym medalu igrzysk olimpijskich, którego zakochani w hokeju Rosjanie tak bardzo pragnęli.

Oprac. Paula Obara

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share