W dniach 4-13 października Wrocław zamieni się w kulturalną stolicę Rosji. W ramach 6.edycji Avant Art Festival odbędą się tu europejskie premiery najważniejszych teatrów rosyjskich na czele z Teatrem Derevo, Akhe oraz Teatrem Praktika Iwana Wyrypajewa. Usłyszymy też perełki rosyjskiej sceny muzycznej, w tym Sonic Death, Moa Pillar, Messer Chups i Benzo. W Muzeum Współczesnym zobaczymy wystawę „Gestykulacja”, a w Kinie Nowe Horyzonty 2. Avant Art Film – przegląd filmów o muzyce i sztuce, nie tylko rosyjskiej. Odbędzie się również trzydniowa debata połączona z premierą Platformy Avant Art oraz cykl polsko-rosyjskich warsztatów komiksowych pod szyldem Ukryty gaWROn.

Były już Węgry, Norwegia, Szwajcaria i Niemcy – teraz przyszedł czas na awangardową odsłonę Rosji. Tegoroczny program Avant Art jest wielowarstwowy niczym rosyjska matrioszka. Obfituje w projekty rosyjskie, ale również międzynarodowe na gruncie muzyki, filmu, teatru, sztuki, komiksu i działalności edukacyjnej.

MUZYKA

Podczas festiwalu usłyszymy m.in. Messer Chups – jeden z najsłynniejszych rosyjskich zespołów, któremu udało się osiągnąć status kultowości na całym świecie. Ich muzyka, będąca kombinacją surf rocka, filmowych sampli z lat 50. i 60. XX wieku, horrorpunka i radosnej odmiany psychobilly, jest unikalnym zjawiskiem na całej rosyjskiej scenie. Nowoczesne garażowe granie zaprezentuje z kolei Sonic Death – to muzyka gorzka i monochromatyczna, wypełniona dusznym brzmieniem lo-fi, wyziewami psychodelicznego bluesa i zjadliwymi tekstami o miłości i cielesnych przyjemnościach. Zobaczymy też Moa Pillar – solowy projekt młodego artysty z Moskwy, który łączy folk z elektroniką, a także fińskiego muzyka Mika Vainio – jednego z najważniejszych twórców eksperymentalnych, członka słynnego duetu Pan Sonic. Weteranów Avant Art ucieszy występ Benzo – twórcy formy mediaplay – trendu w sztuce współczesnej definiowanego jako „interaktywny morfing dźwięku, wizji i choreografii na bazie dramatycznego konceptu osiągniętego podczas badań i dociekań praktycznych”.

Na muzycznej scenie festiwalowej zagrają także m.in. ZGA, Astma, Barto, Super Girl & Romantic Boys, Feldermelder, Bit Tuner, Czika iz Permi, Mimetic, Trash-chapiteau KACH i Moscow Wroclaw Laptop Cyber Orchestra.

TEATR I PERFORMING ARTS

Wyjątkowe projekty czekają również na miłośników teatru –  odbędą się aż trzy europejskie premiery spektakli rosyjskich. Specjalnie na Avant Art do Wrocławia przyjedzie Iwan Wyrypajew ze swoim Teatrem Praktika. Zaprezentuje „Sakhar” -  spektakl muzyczny, w którym występuje aż w trzech rolach – autora tekstów, reżysera i aktora. Na festiwalu zagości także Teatr Akhe, słynący z łączenia fotografii, wideoartu, sztuk plastycznych i happeningu oraz Teatr Derevo – sceniczna perła z St. Petersburga pod wodzą charyzmatycznego Antona Adasinky’ego.

We Wrocławiu zobaczymy również międzynarodową sztukę per formatywną, której absolutnie wyjątkowym przedstawicielem jest Yann Marussich. W swoich performance’ach wciela się w postać fakira, którego ciało i umysł są przeciwstawione ekstremalnym, wypełnionym przemocą i skrajnościami, sytuacjom. Czasami jego głowa zamknięta jest w pojemniku z rozbitym szkłem, a na szyi zawieszona jest zaciśnięta sznurowa pętla, innym razem  jego ciało zostaje wydane na pastwę żywych mrówek czy węży. Bywa też kłute metalowymi gwoździami. Perfomance’owi pt. „Glassed” towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu  Arturo Corralesa – pochodzącego z Salwadoru kompozytora, dyrygenta i instrumentalisty. Szwajcarską reprezentację performatywną zasili Sebastian Kurth.

FILM, WYSTAWA I KOMIKS

Tegoroczna edycja festiwalu to także 2. Avant Art Film – przegląd filmów o muzyce i sztuce organizowany wspólnie z Kinem Nowe Horyzonty, ale i wydarzenia związane ze sztuką. We wrocławskim Muzeum Współczesnym odbędzie się wystawa pt. „Gestykulacja”, której celem będzie przybliżenie polskiej publiczności artystyczno-politycznej sytuacji sztuki niezależnej w dzisiejszej Rosji. – Pragniemy nauczyć się języka rosyjskiego, którym przemawiają i myślą artyści prowadzący krytyczną polemikę z rzeczywistością – zapowiadają kuratorzy - Katya Shadkovska i Stach Szabłowski. Wśród artystów znajdą się m.in. Sławek ZBK Czajkowski, Gabi Kowalska aka Gabukow i Avdey Ter-Oganyan – performer, aktywista, legenda rosyjskiej radykalnej sceny niezależnej, inicjator grupy Radek.

W ramach Avant Art 2013 odbędzie się również cykl kilkudniowych warsztatów komiksowych pod szyldem Ukryty GaWROn z udziałem rysowników z Polski i Rosji.

DEBATA I PLATFORMA AVANT ART

Podczas festiwalu będziemy mieć okazję spotkać się w międzynarodowym gronie animatorów, kuratorów, menedżerów i artystów w ramach trzydniowego (10-12 października) cyklu wykładów, dyskusji i warsztatów pod nazwą East + West = in between?. Spotkania odbędą się w Kinie Nowe Horyzonty oraz w Krzywym Kominie. W ramach debaty zaprezentowana będzie po raz pierwszy wirtualna  Platforma Avant Art – wyjątkowa, innowacyjna na skalę europejską aktywność. Platforma z założenia stanowić ma łącznik pomiędzy artystami a instytucjami kulturalnymi z całego świata.

Informacje o biletach wkrótce.

Więcej informacji o festiwalu na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival
___

inf. nadesłana

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share