KONKURS ZAKOŃCZONY!

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!

Wyniki konkursu wkrótce na naszej stronie.

***

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania są
dwa egzemplarze książki AMBASADOR Jerzego Sadeckiego


Aby wygrać książkę należy poprawnie odpowiedzieć na pytanie:

Jak brzmi tytuł książki Jerzego Sadeckiego,
która ukazała się w formie wywiadów z premierami Polski po 1989 roku?

Dodatkowo prosimy o krótkie uzasadnienie,
dlaczego to właśnie Ty powinieneś/powinnaś wygrać książkę.

Odpowiedź należy przesłać na adres:

W tytule wiadomości prosimy wpisać: KONKURS AMBASADOR

W treści wiadomości prosimy również o podanie imienia i nazwiska

Konkurs trwa do 18 września 2013 r.

Autorów dwóch poprawnych i najciekawszych odpowiedzi nagrodzimy egzemplarzami książki Ambasador

Fundatorem nagrody jest Wydawnictwo Agora SA

Imiona i nazwiska zwycięzców wraz z prawidłowymi odpowiedziami i uzasadnieniem
zostaną ogłoszone na Portalu Rosyjska Ruletka.

***

Jerzy Sadecki

AMBASADOR

Wywiad-rzeka z Jerzym Bahrem

Jerzy Bahr – dyskretny i skuteczny dyplomata, poliglota i kolekcjoner sztuki – przez lata był mało znany w kraju, poza kręgiem polityków i służby zagranicznej. Polska zobaczyła go 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku w Smoleńsku. Jako polski ambasador w Moskwie miał powitać prezydenta RP i delegację, która leciała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Jeden z pierwszych poinformował polskie władze o katastrofie. A potem z premierem Rosji Władimirem Putinem w imieniu Rzeczypospolitej żegnał trumnę ze zwłokami prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed jej odlotem do kraju.

Teraz, gdy jest już na emeryturze, opowiada niezwyczajną historię swego życia. Łączą się w nim fascynacje Europą Środkowo-Wschodnią, patriotyzm oraz szczera życzliwość dla Innego z doświadczeniami pracownika Ministerstwa Spraw Zagranicznych czasów PRL, uciekiniera politycznego, analityka w szwajcarskim instytucie sowietologicznym. A wreszcie wytrawnego dyplomaty w wolnej Polsce – konsula w Królewcu, ambasadora w Kijowie, Aszchabadzie, Wilnie i Moskwie, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jerzy Sadecki

Dobra twarz dyplomacji III Rzeczypospolitej. Jerzy Bahr był ambasadorem nadzwyczajnym. To rzeczywiście człowiek o wyjątkowych walorach umysłu i charakteru, a swe zadanie wykonywał w sposób nadzwyczajny, który może i powinien być wzorem dla nowej generacji dyplomatów suwerennej Polski.

Prof. Adam Daniel Rotfeld

Jak mało kiedy mamy dziś szansę na zrozumienie Rosji. Jesteśmy wolni i od niej niezależni. Ale mimo to często uciekamy się do uproszczeń. Niektórym Polakom trudno się wyzwolić z oparów antyrosyjskości. To utrudnia trzeźwe spojrzenie (…)

Jest powiedzenie, że Polacy mówią na temat Rosjan to, o czym Rosjanie sami nie chcą mówić, albo wiedzą to, do czego Rosjanie nie chcą się przyznać. Mówi  się też, że Rosjanie tak samo myślą o Polakach. Ale przede wszystkim trzeba pamiętać, że Polacy o wiele bardziej interesują się Rosją niż odwrotnie.

Jerzy Bahr

JERZY SADECKI – dziennikarz i publicysta. Od 1990 do 1994 roku redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej”, do 2009 roku reporter i publicysta „Rzeczpospolitej”. Autor  książek.: „Nowa Huta: ziarna gniewu, ziarna nadziei” (1989), „Trzynastu. Premierzy wolnej Polski” (2009) oraz  „Przestrzeń otwarta, otwarci ludzie. Podkarpacie” (2013).Współautor wydanej przez Agorę książki „Kim są Polacy” (2013)

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share