Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!

Prawidłowa odpowiedź na pytanie:
Jak brzmi tytuł książki Jerzego Sadeckiego,
która ukazała się w formie wywiadów z premierami Polski po 1989 roku?

brzmi:

Trzynastu. Premierzy wolnej Polski

Książkę „Ambasador” Jerzego Sadeckiego wygrywa:

Pani Magdalena Muszalska

za prawidłową odpowiedź i dodatkowe uzasadnienie:

Dlaczego chcę (BARDZO!) zagłębić się w tę fascynującą opowieść o: człowieku z klasą, pasją i misją oraz o kulturalno-społeczno-politycznej wizji świata, w którym przyszło bohaterowi tej książki działać  – czyli o meandrach zmieniających się na jego oczach (a także i z jego udziałem) Rumunii, Ukrainy, Litwy czy Rosji.

Właśnie  dlatego, że jest ona o tym właśnie :)
Odbieram tę książkę nie tyle, jako typowy wywiad czy biografię ale swoiste świadectwo zmieniających się ‘światów’ Europy Środkowo-Wschodniej

Nurtuje mnie jeszcze jedno – Jerzy Bahr mówi o sobie, że jest „państwowcem, dobro państwa stawia więc na pierwszym miejscu” -  co nie przeszkadzało mi spostrzegać go, jako  wnikliwego obserwatora rzeczywistości, uważnego, inteligentnego obserwatora realiów, wrażliwego na niuanse natury psychologicznej czy socjologicznej (nic dziwnego – Ambasador jest absolwentem Socjologii)

Wracając do powyższego cytatu – bardzo bym chciała wniknąć w fenomen tej wyjątkowej spójności wymienionych cech, wartości… pisze ‘fenomen’, gdyż nie potrafię wśród współczesnych polityków/dyplomatów znaleźć podobnej do Pana Ambasadora Osobowości … (nie licząc dyplomatów starszego pokolenia  pokroju prof. Bartoszewskiego czy nieżyjącego już S. Mellera)

I jeszcze jeden aspekt – motywator do sięgnięcia po książkę: lektura fragmentów poświęconych katastrofie smoleńskiej. Znając wypowiedzi Ambasadora na wiele innych tematów – i tu liczę na  mądrą i wyważoną relację z tego niezwykle traumatycznego w skali (między-Narodowej).

A przede wszystkim czekam na pozytywną opowieść o Wyjątkowym człowieku i jego wspaniałym życiu, w którym słowo SŁUŻBA  zyskuje swoją wartość!

oraz

Pan Paweł Gradek

za prawidłową odpowiedź i uzasadnienie:

Powinienem wygrać książkę „Ambasador”, ponieważ ponad rok temu przeczytałem w „Dużym Formacie” wywiad „Cztery sterty złomu”, jaki z Jerzym Bahrem przeprowadziła Teresa Torańska. W kraju trwała wtedy zbiorowa histeria smoleńska. Głos w sprawie zabierali różni ludzie, niekoniecznie mający coś ważnego do powiedzenia. Byłem już zmęczony przerzucaniem się odpowiedzialnością za to, co się stało, spiskowymi teoriami, wzajemnymi oskarżeniami. Do lektury wywiadu z Panem ambasadorem podszedłem z rezerwą. Zaimponował mi wtedy rzeczowością i opanowaniem. Pomyślałem, że to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Ciekaw jestem kulisów jego pracy i życia.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


KONKURS ZAKOŃCZONY!

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!

Wyniki konkursu wkrótce na naszej stronie.

***

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania są
dwa egzemplarze książki AMBASADOR Jerzego Sadeckiego


Aby wygrać książkę należy poprawnie odpowiedzieć na pytanie:

Jak brzmi tytuł książki Jerzego Sadeckiego,
która ukazała się w formie wywiadów z premierami Polski po 1989 roku?

Dodatkowo prosimy o krótkie uzasadnienie,
dlaczego to właśnie Ty powinieneś/powinnaś wygrać książkę.

Odpowiedź należy przesłać na adres:

W tytule wiadomości prosimy wpisać: KONKURS AMBASADOR

W treści wiadomości prosimy również o podanie imienia i nazwiska

Konkurs trwa do 18 września 2013 r.

Autorów dwóch poprawnych i najciekawszych odpowiedzi nagrodzimy egzemplarzami książki Ambasador

Fundatorem nagrody jest Wydawnictwo Agora SA

Imiona i nazwiska zwycięzców wraz z prawidłowymi odpowiedziami i uzasadnieniem
zostaną ogłoszone na Portalu Rosyjska Ruletka.

***

Jerzy Sadecki

AMBASADOR

Wywiad-rzeka z Jerzym Bahrem

Jerzy Bahr – dyskretny i skuteczny dyplomata, poliglota i kolekcjoner sztuki – przez lata był mało znany w kraju, poza kręgiem polityków i służby zagranicznej. Polska zobaczyła go 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku w Smoleńsku. Jako polski ambasador w Moskwie miał powitać prezydenta RP i delegację, która leciała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Jeden z pierwszych poinformował polskie władze o katastrofie. A potem z premierem Rosji Władimirem Putinem w imieniu Rzeczypospolitej żegnał trumnę ze zwłokami prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed jej odlotem do kraju.

Teraz, gdy jest już na emeryturze, opowiada niezwyczajną historię swego życia. Łączą się w nim fascynacje Europą Środkowo-Wschodnią, patriotyzm oraz szczera życzliwość dla Innego z doświadczeniami pracownika Ministerstwa Spraw Zagranicznych czasów PRL, uciekiniera politycznego, analityka w szwajcarskim instytucie sowietologicznym. A wreszcie wytrawnego dyplomaty w wolnej Polsce – konsula w Królewcu, ambasadora w Kijowie, Aszchabadzie, Wilnie i Moskwie, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jerzy Sadecki

Dobra twarz dyplomacji III Rzeczypospolitej. Jerzy Bahr był ambasadorem nadzwyczajnym. To rzeczywiście człowiek o wyjątkowych walorach umysłu i charakteru, a swe zadanie wykonywał w sposób nadzwyczajny, który może i powinien być wzorem dla nowej generacji dyplomatów suwerennej Polski.

Prof. Adam Daniel Rotfeld

Jak mało kiedy mamy dziś szansę na zrozumienie Rosji. Jesteśmy wolni i od niej niezależni. Ale mimo to często uciekamy się do uproszczeń. Niektórym Polakom trudno się wyzwolić z oparów antyrosyjskości. To utrudnia trzeźwe spojrzenie (…)

Jest powiedzenie, że Polacy mówią na temat Rosjan to, o czym Rosjanie sami nie chcą mówić, albo wiedzą to, do czego Rosjanie nie chcą się przyznać. Mówi  się też, że Rosjanie tak samo myślą o Polakach. Ale przede wszystkim trzeba pamiętać, że Polacy o wiele bardziej interesują się Rosją niż odwrotnie.

Jerzy Bahr

JERZY SADECKI – dziennikarz i publicysta. Od 1990 do 1994 roku redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej”, do 2009 roku reporter i publicysta „Rzeczpospolitej”. Autor  książek.: „Nowa Huta: ziarna gniewu, ziarna nadziei” (1989), „Trzynastu. Premierzy wolnej Polski” (2009) oraz  „Przestrzeń otwarta, otwarci ludzie. Podkarpacie” (2013).Współautor wydanej przez Agorę książki „Kim są Polacy” (2013)