W dniach 24-25 kwietnia 2013 w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ studenci z Koła Naukowego Rosyjska Ruletka aktywnie uczestniczyli w wydarzeniach Festiwalu Nauki 2013.

I tak, 24 kwietnia odbyła się II edycja Konkursu Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs przygotowała i prowadziła współpracująca z Rosyjską Ruletką mgr Izabela Zawalska. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz dyplomów za udział miało miejsce w czwartek 25 kwietnia.

Następnie o godz. 11.30 rozpoczął się wykład (w jęz. rosyjskim) prof. Jurija Domanskiego nt. „Русский рок и перспективы филологии”, podczas którego gość specjalny Rosyjskiej Ruletki opowiadał o styku literaturoznawstwa i rosyjskiego rocka.

Od godz. 13.15 studenci i goszczący w naszym Instytucie uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję uczestniczyć w projekcie Rosyjskiej Ruletki „Умом Россию не понять”. Zagadki mentalności rosyjskiej. Prezentacje multimedialne i opowieści z podróży po Rosji zaprezentowali studenci i pracownicy IFW oraz przyjaciele KN Rosyjska Ruletka. Spotkanie prowadziła mgr Anna Tyka.

Ponadto dwa Festiwalowe dni upłynęły pod znakiem atrakcji przygotowanych przez studentów Rosyjskiej Ruletki zaprezentowanych w holu głównym w ramach projektu „Rosja – to stan umysłu”. Paula, Joanna, Julianna, Katarzyna, Zuzanna, Paweł i inni członkowie RR, przebrani w nawiązujące do tradycji kostiumy rosyjskie wypożyczone z Teatru Muzycznego w Gliwicach,  zadbali o to, by ci, którzy nie znają języka rosyjskiego i kultury rosyjskiej – studenci nie-rusycyści oraz uczniowie szkół średnich mogli obejrzeć wystawę zdjęć i zapoznać się z cyrylicą, obejrzeć ekspozycję z najbardziej charakterystycznymi symbolami kultury rosyjskiej, takimi jak choćby samowar czy matrioszka, ikona czy krzyż prawosławny. Cały projekt zrealizowany został w tonie żartobliwym, bo – jak pytał retorycznie rosyjski pisarz Wiktor Jerofiejew – „Czy w ogóle możliwym jest rozmawianie o współczesnej Rosji na poważnie?”. Dzięki temu członkowie RR udowodnili, że o Rosji na poważnie można rozmawiać poprzez dowcip i ironię.

Poniżej fotorelacja z tych wydarzeń, świadcząca o zainteresowaniu przedsięwzięciem ze strony naszych studentów i pracowników oraz przebywających w tym czasie uczniów i nauczycieli. Zapraszamy do oglądania zdjęć autorstwa Katarzyny Becker.


Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share