Po sukcesie moskiewskiej edycji 6. Festiwal Filmów Rosyjskich „Wisła” rozpoczyna swoją podróż po Rosji. W dniach 2 – 9 czerwca 2013 r. polska kinematografia zostanie zaprezentowana w Niżnym Nowogrodzie.

Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się 2. czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej „Arsenał”. Na ceremonii gości powita Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Przewodnicząca Rady Federacji FR Walentyna Matwiejenko oraz Dyrektor Festiwalu Małgorzata Skulska. Najnowsze polskie filmy do 9. czerwca pokazywane będą w kinie „Dom architekta”.

Mieszkańcy Niżnego Nowogrodu będą mieli okazję obejrzeć 6 filmów z wiślanej sekcji konkursowej. Wśród nich obraz „80 milionów” Waldemara Krzystka, ukazujący autentyczną historię młodych działaczy Solidarności z Dolnego Śląska. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego postanawiają oni zorganizować brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy.

W programie znajdzie się również najnowsza komedia Marka Koterskiego „Baby są jakieś inne” z niezapomnianym duetem aktorskim Roberta Więckiewicza i Adama Woronowicza. Po moskiewskim pokazie filmu rozgorzała burzliwa dyskusja na temat polskich i rosyjskich relacji damsko-męskich. Mamy nadzieję, że, śladem stolicznej widowni, również w Niżnym Nowogrodzie obraz spotka się z zainteresowaniem i uznaniem widzów.

Zaprezentujemy także dramat obyczajowy „Bez wstydu” w reżyserii Filipa Marczewskiego. Jest to jego debiut fabularny przedstawiający trudną historię rodzeństwa, w której zazdrość przeradza się w obsesję wykraczającą poza moralne i obyczajowe normy społeczeństwa.

Publiczność „Domu architekta” zapozna się z głośnym filmem Leszka Dawida „Jesteś Bogiem”, który opowiada o legendarnej muzycznej grupie Paktofonika. Liczymy, że podobnie jak w Moskwie projekcja filmu zgromadzi pełną salę młodych widzów, którym bliska jest hip-hopowa kultura.

Pod ocenę kinomanów oddamy nagrodzony oklaskami w Moskwie film Piotra Trzaskalskiego „Mój rower”, opowiadający o pokoleniowym pojednaniu trzech mężczyzn. Wielbicielom mocnych wrażeń zaproponowany zostanie thriller z wątkiem psychologicznym „Supermarket” w reżyserii Macieja Żaka. W Niżnym Nowogrodzie pokażemy także „Sekret” w reżyserii Przemysława Wojcieszka, przedstawiający moralne dylematy młodego tancerza drag queen.

Do programu włączone zostaną 2 starsze filmy, których jednak mieszkańcy Niżnego Nowogrodu nie mieli jeszcze okazji obejrzeć – „Listy do M.” Mitji Okorna oraz „Tylko nie teraz” Walerija Pendrakowskiego.

___

inf. nadesłana

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share