II Międzynarodowy Festiwal Zbliżenia Kultur 2012 odbędzie się w Warszawie, w dniach od 19 do 21 października 2012. w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie, ul. Belwederska 25. Jest kontynuacją I edycji festiwalu „Na prigliadku, na prikusku… czyli dwutygodnik rosyjski”, który miał miejsce w Warszawie w maju ub. roku.

Misją festiwalu jest zbliżanie Polaków i obcokrajowców, którzy mieszkają w Polsce, wzajemne poznanie i integracja wielonarodowej społeczności poprzez prezentację dorobku artystycznego oraz integracja i aktywizacja środowisk mniejszości narodowych i etnicznych oraz polskich – budowanie poczucia wspólnoty ludzi, mieszkających w jednym domu –Polsce.

Organizator: Fundacja na rzecz zbliżania kultur “OPEN ART” we współpracy z Rosyjskim Ośrodkiem Kultury i Nauki w Warszawie.

Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

Program:

19.10.2012 (piątek), godz. 18:00

Dzień Rosyjski. Sala Koncertowa RONiK.

Prezentacja kuchni rosyjskiej. Koncert polsko-rosyjskiego zespołu „Wowa z Charkowa- Russian Underground ”, wykonującego utwory słynnej rosyjskiej grupy „Leningrad” oraz własne kompozycje.

20.10.2012 (sobota), godz. 17:00

Dzień Międzynarodowy. Sala Koncertowa RONiK.

Prezentacja słodyczy i specjałów kuchni z różnych stron świata.
Prezentacja książki Bajki z całego świata – „Bajkowa mozaika”, spotkanie z pomysłodawczynią wydania – Anną Kaszubską i autorami książki.
Koncert towarzyszący spotkaniu z autorami z udziałem Michała Konstrata i Evgena Malinovskiego.

21.10.2012 (niedziele), godz. 17:00

Dzień Polski. Sala Koncertowa RONiK.

Prezentacja kuchni polskiej.
Pokaz mody. Prezentacja kolekcji polskiej projektantki mody Hanny Bieńkowskiej.
Koncert niezwykle utalentowanej, charyzmatycznej artystki, góralki z Zakopanego – Hanki Wójciak z zespołem.

Przez wszystkie dni trwania Festiwalu we foyer i w całej przestrzeni festiwalowej będą eksponowane: galeria obrazów rosyjskich malarzy, szklane gabloty z biżuterią wykonaną przez współczesnych artystów, manekiny ubrane w kreacje polskiej projektantki Hanny Bieńkowskiej.

Organizatorzy przewidują także wiele innych atrakcji towarzyszących.

O wykonawcach i uczestnikach:

WOWA Z CHARKOWA Russian Underground to zespół, którego leaderem jest Waldemar Bajak – autor tekstów, muzyki, frontman. Grupa jest niespotykanym, międzynarodowym zjawiskiem na polskiej scenie muzycznej. Wykonują mieszankę żywiołowego ska, rosyjskiego szansonu, reggae, folku i rock&rolla. Łączenie różnych gatunków muzycznych i repertuar niewychodzący poza ramy rosyjskiego podziemia nadają oryginalny klimat wszystkim koncertom. Charyzma, charakterystyczny ochrypły wokal, żywiołowe aranżacje, teksty, które nie boją się cenzury – to tylko kilka wyróżników, charakteryzujących tak zespół, jak i samego leadera.

Anna Kaszubska - Pedagog, magister Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wielu bajek dla dzieci, m.in. do zbioru „Bajkoterapia” wydawnictwa Nasza Księgarnia. Specjalistka ds. kreowania wizerunku firm i osób publicznych, od wielu lat współpracująca z najbardziej rozpoznawalnymi postaciami showbiznesu. Fascynacja różnorodnością kulturową świata, spotkaniami z ludźmi i mozaiką barw zaowocowała kolejną publikacją dla dzieci – „Bajkowa mozaika. Bajki z całego świata.” wydaną przez Gruner + Jahr Polska, National Geographic.

Evgen Malinovskiy – aktor filmowy i teatralny, muzyk, charyzmatyczny pieśniarz, twórca Międzynarodowego Festiwalu Włodzimierza Wysockiego (www.evgen.pl). Urodził się w Biełowie na Syberii. Od 1992 mieszka w Polsce. W 1993 rozpoczął, trwającą do dziś, przygodę z filmem w „Opowieściach weekendowych” Krzysztofa Zanussiego. Od 2007. występuje na scenie Teatru Polonia w roli Włodzimierza Wysockiego, w spektaklu „Rajskie jabłka” Raszyda Tuguszewa. W 2004 roku artysta stworzył projekt pt. „Syberyjski bard zaprasza”. Pieśni, które wybiera do swojego repertuaru, słowami znamienitych rosyjskich bardów oddają jego własny światopogląd, mówią o najważniejszych, według niego, wartościach w życiu. Są to utwory m. in. Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Aleksandra Rozenbauma.

Koncerty w całej Polsce, ale też zagranicą – w Rosji, Finlandii, Niemczech, USA, na Litwie – mają za zadanie nie tylko przybliżać kulturę rosyjską lecz także prowokować do refleksji nad słowiańską wspólnotą, refleksji nad relacjami między ludźmi różnych narodowości. Udowadniają, że możemy się wzajemnie poznawać i rozumieć przez muzykę, przez ekspresję, nawet wtedy, gdy mówimy różnymi językami i wywodzimy się z innych kultur…

W cyklu „Syberyjski bard zaprasza” artysta wydał 3 płyty: „Prolog” ( 2006 ), „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste” ( 2008), „Śladem Okudżawy” (2011).

Michał Konstrat jest kompozytorem, gitarzystą, wokalistą i tłumaczem. W 2001r. zdobył nagrodę Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu „Spotkanie Bardów” we Włocławku, dwa lata później zajął III miejsce na XXV Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej i Poetyckiej „PIOSTUR” w Andrychowie. Zdobył także nominację do udziału w Studenckim Festiwalu Piosenki w 2004 roku w Krakowie. W 2008r. otrzymał wyróżnienie w I Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie.

Hanka Wójciak. Górale mają naturalną potrzebę wyrażania siebie poprzez muzykę. Góralszczyzna to jej korzenie, a więc naturalne i ważne, ale nie jedyne, źródło inspiracji. Pisząc teksty wykorzystuje gwarę, archaizmy, stylizację ludową, czasem z kolei przenosi akcenty, tak, że powstają jakby nowe słowa. Inspirują ją eksperymentalne wokalistki – Yma Sumac, Olga Szwajgier, Sainkho Namtchylak. Jej Mistrzem jest Jaromir Nohavica. Komponując sięga po orientalne skale, improwizuję wykorzystując techniki śpiewu gardłowego z Mongolii i Tuvy, uczy się naśladować ptaki. Śpiewa o zwykłych, ludzkich radościach i smutkach. O tęsknocie, czekaniu, kochaniu, nadziei.

Hanna Bieńkowska - laureatka konkursu usług odzieżowych i kuśnierskich „Złota Igła” – zdobywała swe doświadczenie zawodowe m. in. w redakcji „Świat Mody” oraz w Wielkiej Brytanii, projektując i szyjąc odzież dla klientów indywidualnych oraz do butiku na Oxford Street w Londynie.. Do grona licznych klientów projektantki należały Panie z korpusu dyplomatycznego, świata biznesu i artystycznego.

Dzięki zdobytym szkoleniom, doświadczeniom i doskonałemu wyczuciu rynku, celnie ocenia jego potrzeby i nadchodzące trendy. Z łatwością projektuje odzież elegancką, wygodną i modną. Pisze także artykuły i porady dotyczące mody w następujących czasopismach: „Punkt”, „Pasmo”, „Panna Młoda”, „Moda & Styl”, „Boutique”, „Kurier Warszawski”, „W zdrowym stylu”.

Strona Fundacji na rzecz zbliżania kultur OPEN ART:
www.openart.org.pl

___

Pod patronatem Rosyjskiej Ruletki

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share