7 września odbyła się brytyjska premiera Anny Kareniny - ekranizacji powieści Lwa Tołstoja. Reżyserem filmu jest znany z Dumy i uprzedzenia Joe Wright, a autorem scenariusza Tom Stoppard.

W rolę Aleksieja Karenina wcielił się Jude Law (Sherlock Holmes), hrabiego Wrońskiego zagrał Aaron Johnson (Iluzjonista). W roli tytułowej wystąpiła brytyjska aktorka i modelka – Keira Knightley (Piraci z Karaibów). Jak sama podkreśla w wywiadzie udzielonym gazecie „The Daily Mail” – „Trudno było zagrać rolę Anny Kareniny, w którą wcielano się już wielokrotnie i za każdym razem cieszyła się szczególnym uznaniem wśród widzów”. „Myślę, że niektórzy mogą znienawidzić ten film, ale większość będzie nim zachwycona. W dzisiejszych czasach mało jest filmów kręconych w podobnym stylu” – dodała Knightley.

Zdania i opinie krytyków filmowych na temat ekranizacji są podzielone. Dla jednych jest wyjątkowa i oryginalna, ale uboga w emocje, inni zarzucają twórcom degradację postaci tytułowej bohaterki na korzyść bohaterów drugoplanowych.

Zdjęcia do filmu powstawały w Wielkiej Brytanii i Rosji. Rosyjscy widzowie będą mogli oceniać brytyjską interpretację dzieła Tołstoja od 3 stycznia 2013 roku. Polską premierę zaplanowano na 23 listopada 2012.

Oprac. Beata Ochmańska