Rosyjska moda zauważalnie różni się od Polskiej i ogólnoeuropejskiej. Chyba każdy to zauważył, że Rosjanie i Rosjanki przebywający w naszym kraju często wyróżniają się na ulicy innym wyglądem. Każdy kraj ma swoje tradycje, swoje przyzwyczajenia i jest to zjawisko normalne. Czym zatem odróżnia się rosyjska moda od naszej, czy też szerzej od mody europejskiej? Spróbujmy przedstawić główne różnice między strojami w Polsce i Rosji.

Moda rosyjska – inspiracja folklorem

Zacznijmy może od rosyjskich elementów ubioru, które znalazły sobie drogę i przeniknęły do mody innych krajów europejskich. Kolekcje z rosyjskimi akcentami wypuszczali tak znani projektanci jak sam Karl Lagerfeld. Do elementów inspirowanych przez modę rosyjską możemy zaliczyć futrzane czapki, ogromne buty czy rękawice, wszelki nawiązania do rosyjskiej matrioszki czy dużą ilość dodatków w postaci złotej biżuterii. Czasami pojawiają się w projektach różnych światowych marek nawiązania do historii Rosji czy to do czasów carskich czy też okresu Związku Radzieckiego. Czy to są dobre nawiązania to już każdy musi ocenić sam.

Moda rosyjska – projektanci i pokazy

Rosyjski świat mody może pochwalić się wieloma nazwiskami, które zaistniały w świecie fashion – Valentin Yudashkin, Gosha Rubchinskiy czy Alena Akhmadulina to tylko kilka z nich. Wybiegowa moda rosyjska ma już mało wspólnego ze starymi czasami, a tak bywa wciąż odbierana przez osoby nieśledzące najnowszych trendów. Nie można też pominąć tego, że wiele Rosjanek prezentujących swoje stylizacje na przykład w Internecie jest zaliczanych do najlepiej ubranych kobiet świata. Takim przykładem może być Miroslava Duma i jej propozycje ubioru często zawierające najmodniejsze spodnie damskie, zobacz te spodnie od reserved, czy także modne marynarki damskie, koniecznie zobacz te modele. Takich osób jest w Rosji całkiem dużo i mają one wyraźny wpływ na to, co nosi się na ulicach tego kraju.

Moda rosyjska – typowe stylizacje widoczne na ulicach

Znaczące różnice między naszymi krajami posiada zarówno moda męska, jak i moda damska. Choć oczywiście łatwiej zauważyć to w stylizacjach pań, gdyż z reguły to one bardziej rzucają się w oczy. Trzeba tutaj także podkreślić, że Rosja to ogromny kraj i występują tutaj znaczne różnice między prowincją a wielkim miastami. Same miasta różnią się również w dużym stopniu. Moda w Moskwie jest znacznie bardziej urozmaicona i odważna niż na przykład w Sankt Petersburgu, bardziej stonowanym i zachowawczym. Na dalekim wschodzie z pewnością znajdziemy ludzi ubierających się tak, jak nosiło się na wsi kilkadziesiąt lat temu. W wielkich miastach możemy spotkać się zarówno z prawdziwą elegancją i szykiem, jak i ze sporą ilością prawdziwego kiczu. Tak z resztą jest w większości krajów, jeżeli dobrze poszukać.

Wiele widoków z rosyjskich ulic może Polakom przypominać wczesne lata 90 w naszym kraju. Może nawet, jakby wzmocnione w swoim przekazie. Możemy do nich zaliczyć dość krzykliwe stylizacje, wszechobecne u młodych ludzi dresy i sportowe ubranie najlepiej z dużymi oznaczeniami znanych marek. U nas moda na wielkie napisy Adidas czy Nike na plecach na szczęście już minęła. U kobiet często pojawiają się różnego rodzaju ubrania zbyt obcisłe czy za dużo odsłaniające. Nie ulegajmy jednak zbytnio internetowym galeriom pokazującym wyjątkowo kiczowate i nieudane stylizacje, w jakich ludzie wybrali się na przykład na zakupy. Takie zdjęcia powstają zarówno w Polsce jak i w USA, w każdym dużym kraju można wybrać zarówno ludzi ubranych przepięknie i nowocześnie jak i tych, którzy nie mają o tym żadnego pojęcia. Nie można tutaj pominąć różnic w stosowaniu makijażu. Z reguły Rosjanki malują się znacznie mocniej niż Polki i jest to często pierwsza widoczna różnica. Nie należy tego odbierać jako czegoś złego, to po prostu jedna z, mało groźnych, różnic kulturowych, które trzeba po prostu zaakceptować. Pamiętajmy o tym, że my także jesteśmy oceniani za naszą granicą i możemy często się nie zorientować, że nasz strój w jakimś konkretnym kraju może budzić pewne zastrzeżenia.


Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share