Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
zaprasza na gościnny spektakl Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej

Czarnobylska modlitwa

w reżyserii Walerego Anisienki, na podstawie reportażu Swiatłany Aleksijewicz

Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur

15-16 września 2017 roku
Duża Sala
godz. 19.00

Spektakl w języku oryginału z polskimi napisami

zdj. ze spektaklu / mat. prasowe teatru

Kilka słów o spektaklu…

Białoruska pisarka Swiatłana Aleksijewicz jest autorką nie tylko bardzo popularną, ale również docenianą i nagradzaną. Ma na koncie literackiego Nobla, a także Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, rosyjską Nagrodę Literacką widzów „Wielka księga” (Moskwa, Rosja) czy Nagrodę Szanghajskich Targów Książki. Jej książki wydawane są w Ameryce, Niemczech, Japonii, Szwecji, Francji, Chinach, Wietnamie, Bułgarii, Indiach. Napisała scenariusze do 21 filmów dokumentalnych i trzy sztuki teatralne.

Jej Czarnobylska modlitwa nie opowiada o tragicznej w skutkach awarii reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu, lecz o tym, jak po niej wyglądał świat osób, które się z nią zetknęły. Strażacy, likwidatorzy, politycy, fizycy oraz zwykli ludzie mówią, jaki ślad pozostawiła w ich życiu największa katastrofa w dziejach energetyki jądrowej. Każdy z nich snuje swoją historię, dzieli się odczuciami i traumatycznymi wspomnieniami, opowiada, w jaki konkretny sposób wpłynęła na ich los.

Spektakl Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej w reżyserii Walerego Anisienki ze scenografią Brunona Busagola powstał w ramach francusko-białoruskiego projektu. We wstrząsającej inscenizacji występują znakomici aktorzy białoruscy m.in. Tacciana Marchel, Ihar Sigou, Walancin Sałaujou, Ludmiła Sidarkiewicz, Halina Czarnabajewa.

Bilety dostępne na stronie Teatru Nowego: www.bilety.nowy.pl

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share