Wielki Pocieszyciel

Michaił Wołochow

Wydawnictwo Kitoni

2016

Kilka słów o książce…

Wielki Pocieszyciel to wspaniale wydany, niezwykle kolorowy, ilustrowany unikalnymi fotografiami zbiór osiemnastu sztuk Michaiła Wołochowa – znanego na świecie rosyjskiego dramaturga, autora słynnej Gry w ciuciubabkę. Tom przygotowany przez Wydawnictwo KITONI stanowi podsumowanie trzydziestu pięciu lat pracy artystycznej Wołochowa.

Na okładce książki znajdujemy cytat z wypowiedzi Iriny Chakamady, która wskazuje na podobieństwa Wołochowa i Jamesa Joyce’a oraz na fakt, że rosyjski dramaturg posiada świetne wyczucie języka ulicy, dzięki czemu doskonale poznaje ulicę dzisiejszej Rosji. A dzisiejsza Rosja, jak mówi badaczka, to Rosja uliczna. W swoich sztukach Wołochow sięga po trash, underground czy gestykę ulicy, dzięki czemu jest w stanie usłyszeć, co współczesna Rosja myśli sama o sobie.

Choć utwory Wołochowa to teksty maksymalnie współczesne w warstwie językowej, to prezentują one jednocześnie historie romantycznej miłości, wysokich uczuć niczym wielka literatura rosyjska, niczym fascynujące fantasmagoryczne powieści XIX i XX wieku, w których opowiada się o strasznych – rodem z Franza Kafki czy Hieronima Boscha – potworach zamieszkujących wnętrze każdego z nas.

Inf. własna, fot. M. Wołochow

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share