Długo zastanawialiśmy się, które z dwunastu Konkursowych tytułów zdradzić jako pierwsze. W końcu nasz wybór padł na Zjednoczone Stany Miłości, reżyserii Tomasza Wasilewskiego oraz Intruza, Magnusa von Horna.

Dlaczego?

Otóż w przypadku pierwszego tytuły jest to przede wszystkim przekonanie, że miłość jest najważniejsza, po drugie zważając na doborową obsadę aktorską – Julia Kijowska, Łukasz Simlat, Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, oraz po trzecie, bo jesteśmy przekonani, że nazwisko Wasilewski jest absolutnie warte zapamiętania.
Film już podbił serca naszych zachodnich sąsiadów, którzy nagrodzili go „Srebrnym Niedźwiedziem” za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, teraz w maju będziemy chcieli, aby podbił serca Moskwian.

Reżyser, kolejnego filmu Konkursowego, Magnus von Horn urodził się w szwedzkim Goteborgu, lecz z pewnością jest jednym z najbardziej obiecujących młodych polskich filmowców. Absolwent i wykładowca PWSFTviT, autor licznych etiud szkolnych zadebiutował pełnometrażowym filmem pod tajemniczym tytułem „EFTERSKALV”, co w tłumaczeniu dosłownym oznacza „wstrząs wtórny”. W polskiej dystrybucji film pojawił się pod tytułem „Intruz”, w wersji angielskiej „The Here After”. Przetłumaczenie go na język rosyjski, przysporzyło nam niewątpliwie nieco kłopotów. Postawiliśmy jednak na „Отголоски” – echa przeszłości, które powracając rujnują życie głównego bohatera. Reżyser zdołał stworzyć obraz, który mimo formalnej powściągliwości ukazuje skrajne emocje i trzyma w napięciu. Magnus von Horn, chodź jest Polakiem wychował się w Szwecji, charakter tego filmu zdecydowanie nawiązuje do miejsca, w którym dorastał młody reżyser. Film zdobył Nagrodę Polskiej Federacji DKF-ów, Nagrodę Specjalną w kategorii: Wschodzące Gwiazdy Elle na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Złote Lwy za najlepszy scenariusz i reżyserię – Magnus von Horn oraz montaż – Agnieszka Glińska.

Mamy nadzieję, że filmy sprostają oczekiwaniom widzów jak i jurorów 9. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

___

inf. nadesłana

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share