9. „Sputnik nad Polską” 5 listopada br. wyląduje w warszawskich kinach Luna oraz Iluzjon, gdzie zagości przez 10 kolejnych dni. Następnie wyruszy w podróż po Polsce, która przeciągnie się do marca 2016 r.

Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona będzie literaturze rosyjskiej. Odbędą się pokazy specjalne dokumentów o twórczości poetów srebrnego wieku, a także projekcja filmu Aleksieja Uczitiela „Dziennik jego żony”, dedykowanego rosyjskiemu nobliście Iwanowi Buninowi.

Przedstawimy również filmy poświęcone 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Widzowie zobaczą m.in. „W odległym czterdziestym piątym… Spotkania nad Łabą” w reżyserii Miry Todorowskiej, „Bitwę za Sewastopol” Siergieja Mokrickiego oraz „Jedynkę” Kiriłła Bielewicza. Projekcjom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, a także debaty z przedstawicielami czołowych mediów oraz ekspertów z zakresu tematyki literackiej i historycznej.

O statuetkę  Grand Prix Sputnika zawalczą m.in. „Anioły rewolucji” Aleksieja Fiedorczenki. Po premierze obrazu w Rzymie twórca został okrzyknięty „reżyserem przyszłości” za niezwykły nowatorski język filmowy, w którym logiczna struktura opowiadania schodzi na drugi plan, ustępując miejsce alegoriom, metaforom i surrealistycznym zniekształceniom. W programie konkursowym widzowie zobaczą również debiut Natalii Kudriaszowej „Pionierzy marzyciele”. To słodko-gorzka wędrówka do źródeł własnej tożsamości, kompleksów i marzeń, dedykowana całemu pokoleniu dzisiejszych trzydziestoparolatków, którzy dorastali u zmierzchu socjalistycznego imperium, wierząc w ideały Lenina. Kolejnym tytułem w konkursie będą „Mewy” w reżyserii Ełły Manżejewej – zdobywczyni nagrody za najlepszy debiut na 26. Otwartym Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi. Warte uwagi, nowe nazwiska w konkursie Sputnika to utalentowani bracia – Ilja i Anton Cziżykow – debiutujący pełnometrażową czarną komedią „Chłopak z naszego cmentarza”. Pokażemy również „No comment” – oparty na prawdziwych wydarzeniach wstrząsający dramat wojenny – będący debiutem fabularnym znanego dokumentalistyArtioma Tiemnikowa. Wątek wojenny poruszył także znany dobrze polskiej widowni Bakur Bakuradze w swoim najnowszym filmie „Brat Dejan”. Obraz ukazuje psychologiczne konsekwencje wojny domowej, iluzoryczność władzy, zbrodnię i nieuniknioną karę. W sekcji konkursowej zobaczymy także „Rajskie ogrody” Aleksandra Proszkina – pomyślane jako współczesna adaptacja „Polowania na kaczki” Aleksandra Wampiłowa – oraz „Ucieczkę z Moskwobadu” Darii Połtorackiej, opowiadającą historię pracownicy Federalnej Służby Migracyjnej  – Maszy Łastoczkinej.

Twórczość Iwana Wyrypajewa zaprezentujemy w ramach retrospektywy jego dzieł, w tym najnowszego filmu „Zbawienie”, który wszedł również do konkursu 9. Sputnika. Obraz poświęcony jest zależnościom oraz przenikaniu się różnych kultur i religii, a także zawiłości relacji ludzkich z nieustannie zmieniającym się światem.

„Kalejdoskop nowego kina” tradycyjnie przedstawi najgłośniejsze rosyjskie produkcje fabularne różnych gatunków. Wśród komedii znajdziemy m.in. dwie części „Gorzko!” Żory Kryżownikowa, z których pierwsza podbiła już serca widzów podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu. Dramat wojenny „Batalion” Dmitrija Mieschijewa opowie historię pierwszego żeńskiego batalionu walczącego w I Wojnie Światowej. „Terytorium” w reżyserii Aleksandra Mielnika to adaptacja powieści Olega Kuwajewa o tym samym tytule, w której widzowie wraz z bohaterami przeniosą się na mroźną północ Rosji w poszukiwaniu złóż złota.

Dla tych, którzy nie zdążyli obejrzeć najlepszych tytułów poprzednich edycji Sputnika lub chcieliby sobie je przypomnieć,  stworzymy blok „The best of Sputnik”. Pokażemy w nim m.in. „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna” w reżyserii Andrieja Konczałowskiego, „Jak mam na imię” Niginy Sajfułłajewej, „Gwiazdę” Anny Melikian czy „Próbę” Aleksandra Kotta.

Po raz kolejny przedstawimy również „Rosję w dokumencie”, a w niej m.in. „Oś optyczną” w reżyserii założycielki i dyrektorki Szkoły Kina Dokumentalnego i Teatru Mariny Razbieżkinej.

We współpracy z Festiwalem Kina Rosyjskiego w Wyborgu po raz drugi stworzymy sekcję „Okno na Europę: Program koprodukcji”. Blok dopełni 2. Polsko-rosyjski okrągły stół, poświęcony szansom i problemom związanym ze współpracą międzynarodową na gruncie koprodukcji, w którym udział wezmą polscy i rosyjscy filmowcy.

Ważnym punktem tegorocznej edycji  Festiwalu będzie cykl wydarzeń poświęcony Petersburgowi. W ramach bloku pokażemy m.in. „Rozwód na życzenie” w reżyserii Ilji Siewierowa.

Do północnej stolicy Rosji przeniosą nas wystawy „Petersburskie historie” oraz  „Petersburski alfabet”.  Na zdjęciach autora pierwszej kolekcji - Aleksandra Petrosjana – Petersburg to zamknięte w kadrze ludzkie historie, w których miasto uczestniczy na prawach bohatera. Petersburska graficzka i ilustratorka Sofia Kołowskaja stworzyła swój własny przewodnik po Wenecji Północy – „Petersburski alfabet” – owoc skojarzeń, jakie zrodziły się w głowie rodowitej petersburżanki na myśl o ukochanym mieście.

Wśród kulturalnych wydarzeń towarzyszących 9. Sputnika znajdzie się także coś dla wielbicieli muzyki. „Naadja” – moskiewscy muzycy przez portal  Itunes okrzyknięci wschodzącą gwiazdą rosyjskiej alternatywy. Na festiwalowym koncercie w Fabryce Trzciny zagrają w zmniejszonym składzie, ale z niemniejszą energią niż zawsze – łącząc lirykę tekstów z elektro-popowymi melodiami.

Wiele nowości dla naszych najmłodszych widzów zaproponuje „Mały Sputnik”, który w tym roku rozszerzy swój repertuar o bajki w oryginalnej wersji językowej oraz filmy fabularne dla dzieci, a także młodzieży. Wśród nowych tytułów z rosyjską ścieżką językową znajdziemy „Małpki” Leonida Szwarcmana„Muzykantów z Bremy” Inessy Kowalewskiej oraz „Śladami muzykantów z Bremy” Wasilija Liwanowa.

Małych kinomanów czeka też sporo nowości z polskim lektorem. W tym dziecięca trylogia o przygodach trzech wesołych bohaterów w reżyserii Władimira Popowa„Trzech z Prostokwaszyna”, „Wakacje w Prostokwaszynie” oraz „Zima w Prostokwaszynie”. Mały Sputnik zaprosi również na „Królową śniegu 2″ – kontynuację animacji 3D, która roztopiła serca widzów ubiegłorocznej edycji Festiwalu. Zadebiutujemy także najnowszą rosyjską produkcją dla najmłodszych„Czarodziej równowagi. Tajemnica Wieży Suchariewa”, która przeniesie nas w magiczny świat czasów cara Piotra I.

Oprócz projekcji odbędą się także liczne warsztaty, konkursy, gry i zabawy. Dzieci będą mogły rozwijać swoje pasje m.in. na warsztatach tworzenia magnesów ceramicznych, warsztatach mydlanych oraz tekstylnych, zorganizowanych z pracownią artystyczną „Formy kolory”. Małych melomanów z pewnością zainteresujązajęcia muzyczno-ruchowe wokół utworów rosyjskich z Małą Filharmonią Rozwoju. Dla młodych oratorów „Mały Geniusz” poprowadzi warsztaty „Sztuka wystąpień publicznych”. Podczas bajkowych weekendów w holu kina Luna na widzów przez cały czas czekać będą zabawy i konkursy z grupami animatorów „Oligo event”, „Sowaliska” oraz klubem „Spuki Boo”.

___

inf. nadesłana

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share