W dniach 5-9 listopada br. rosyjskie miasto Jekaterynburg było w centrum zainteresowań wszystkich sympatyków tenisa stołowego z całego świata. A to za sprawą zorganizowanych tam Otwartych Mistrzostw Rosji w tenisie stołowym, w których zaprezentowali się nie tylko rosyjscy zawodnicy, ale również gwiazdy europejskiego i światowego tenisa. Dokładnie 177 sportowców (105 mężczyzn i 72 kobiety) wzięło udział w konkurencjach singlowych, deblowych oraz w zawodach do 21. roku życia. Wszystkie konkurencje rozegrano zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn.

Turniej w Jekaterynburgu posiadał II rangę (Major) spośród trzech możliwych (tj. „Super”, „Major”, „Challenge”), jakie przyznawane są zawodom na całym świecie, .

Podczas rosyjskiego turnieju zawodnicy walczyli o punkty kwalifikujące ich do udziału w Wielkim Finale ITTF (z pulą nagród 1 000 000 dolarów), który odbędzie się pod koniec roku w Bangkoku. Turniej Russian Open, rozgrywany od 2004 roku, był trzecim z czterech międzynarodowych mistrzostw (po Hiszpanii i Czechach), które odbyły się w tym sezonie .

Tegoroczny turniej w Jekaterynburgu zdominowali azjatyccy tenisiści, którzy triumfowali we wszystkich konkurencjach:

- singiel kobiet: Kasumi Ishikawa (Japonia) – Ai Fukuhara (Japonia) 4:3

- gra podwójna kobiet: Sayaka Hirano, Kasumi Ishikawa (Japonia) – Miyu Maeda, Hitomi Sato (Japonia) 3:1

- singiel mężczyzn: Koki Niwa (Japonia) – Paul Drinkhall (Wielka Brytania) 4:1

- gra podwójna mężczyzn: Peng Tang, Chun Ting Wong (Hongkong) – Fiodor Kuzmin, Grigorij Własow (Rosja) 3:1.

Chociaż w tym roku rosyjscy zawodnicy nie stanęli na podium, to warto jednak odnotować ich sukcesy na przestrzeni ostatnich lat:

- Irina Kotikhina – srebro w singlu 2005

- Aleksander Szibajew – srebro w singlu 2013

- Aleksiej Liwentsow i Michaił Paikow – złoto w deblu w 2013

Na turnieju Russian Open nie kończy się przygoda Jekaterynburga z tenisem stołowym. W 2015 Jekaterynburg będzie gospodarzem Mistrzostwa Europy.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Rosyjskiego Związku Tenisa Stołowego: www.ttfr.ru.

Oprac. Paula Obara

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share