Pierwszym ogłoszonym przez Miasto Sopot gościem festiwalu Literacki Sopot była Jelena Czyżowa – rosyjska powieściopisarka i eseistka, dyrektorka petersburskiego oddziału PEN Clubu. Kolejnymi gośćmi, którzy zagoszczą w cyklu „Gwiazdy Rosja” są Aleksandra Marinina i Walerij Paniuszkin.

Wiodącym tematem tegorocznej edycji festiwalu Literacki Sopot będzie literatura rosyjska” – tłumaczy Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Miasta Sopot.  „Liczne spotkania autorskie, debaty, pokazy filmowe będą stanowić pretekst do debaty o współczesnej Rosji. Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy przedstawicieli środowiska rosyjskich twórców kultury, którzy sprzeciwiają się obecnej rzeczywistości politycznej w ich kraju”.

Trzecia edycja festiwalu Literacki Sopot odbędzie się w dniach 21-24 sierpnia 2014. Szczegółowe informacje sukcesywnie pojawiają się na na www.literackisopot.pl i www.facebook.com/LiterackiSopot

Aleksandra Marinina urodziła się we Lwowie. Mieszkała w Leningradzie, potem przeniosła się do Moskwy; tam ukończyła szkołę muzyczną oraz wydział prawa. Po studiach rozpoczęła pracę w milicji, gdzie zajmowała się edukacją i badaniami w dziedzinie kryminologii. W 1992 roku ukazała się pierwsza z cyklu powieści o major Anastazji Kamieńskiej. W 1998 roku Marinina odeszła z milicji i poświęciła się całkowicie karierze pisarskiej. Do dziś jej książki – przetłumaczone m.in. na język włoski, francuski, niemiecki, szwedzki, a także chiński, japoński i koreański – osiągnęły łączny nakład trzydziestu milionów egzemplarzy, sama autorka dorównuje popularnością gwiazdom estrady, kina i telewizji. Cykl o major Kamieńskiej doczekał się także ekranizacji telewizyjnej. Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazały się dotychczas: „Ukradziony sen”, „Męskie gry”, „Śmierć i trochę miłości”, „Kolacja z zabójcą”, „Obraz pośmiertny”, „Cudza Maska”, „Złowroga Pętla”, „Zabójca mimo woli”, „Płotki giną pierwsze”, „Gra na cudzym bębenku”, „Za wszystko trzeba płacić”.

Walerij Paniuszkin (ur. 1969 w Leningradzie) — absolwent moskiewskiego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej, reżyser, scenarzysta. Jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich dziennikarzy, szczególnie ceniony za literacką wartość swoich reportaży. Był korespondentem dziennika „Kommiersant”, pracował w kilku rozgłośniach radiowych. W 2004 roku otrzymał najważniejszą rosyjską nagrodę dziennikarską Złote Pióro Rosji. W Polsce znany dotychczas jako autor książek: „Michaił Chodorkowski: więzień ciszy” (wyd. Prószyński 2006) , „Gazprom: rosyjska broń” (wyd. W.A.B 2008) oraz „Dwanaścioro niepokornych. Portrety nowych rosyjskich dysydentów” (wyd. Czarne 2011), „Rublowka” (wyd. AGORA 2013). Jego  książki przetłumaczono m.in. na niemiecki, francuski, holenderski, słowacki, węgierski, ukraiński, litewski, bułgarski, rumuński, estoński, chorwacki i wietnamski.

___

mat. prasowe organizatora
www.literackisopot.pl

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share