6 czerwca 2014 roku po raz kolejny mieliśmy okazję obchodzić w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Dzień Języka Rosyjskiego.

Obchody upłynęły pod znakiem myśli pisarzy rosyjskich o języku, które przywoływali podczas spotkania prowadzący program artystyczny – Julianna Myślińska i Paweł Łaniewski z KN „Rosyjska Ruletka”, które zadbało o organizację przedsięwzięcia.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy KN „Rosyjska Ruletka” oraz Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód i Klubu Rusycysty, instytucji reprezentowanych kolejno przez prezesa Stowarzyszenia Marka Rasińskiego, wiceprezesa Zarządu Jana Kihla, panią kierownik biura Stowarzyszenia Katarzynę Fulbiszewską, przewodniczącą Klubu Rusycysty Beatę Bienek.

Dyrekcję Instytutu reprezentowali prof. dr hab. Henryk Fontański, dr hab. prof UŚ Andrzej Charciarek, dr hab. Jolanta Lubocha-Kruglik.

Na zaproszenie KN Rosyjska przybyli do Instytutu uczniowie i nauczyciele wielu szkół z województwa śląskiego, wykładowcy IFW oraz studenci. Gościliśmy także w charakterze widowni grupę młodzieży z Gimnazjum w Hlucinie w Czechach oraz młodzież m. in. z Wodzisławia i Świętochłowic.

Młodzi artyści w ramach tegorocznych  pasaży poetycko-teatralnych, noszących tytuł „Każdy język ma swoją muzykę”, prezentowali różnorodne teksty kultury rosyjskiej, podkreślające niezwykłe możliwości języka rosyjskiego wyrażania tego, co niewyrażalne, utwory akcentujące wielość stylów języka rosyjskiego i jego form. Swoimi występami udowodnili po raz kolejny, że w języku rosyjskim słychać skrajne emocje, pobrzmiewają w nim wieczne pytania, dźwięczy w nim jednocześnie śmiech i płacz, że język rosyjski wyraża dramaturgię życia, wyraża duszę rosyjską.

Dziękując występującym i zebranym ze przybycie na obchody Dnia Języka Rosyjskiego w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej prowadzący Julianna Myślińska i Paweł Łaniewski podkreślili, że należy pamiętać, iż nawet język rosyjski, tak bogaty, tak wielki, jak mawiali o nim pisarze, piękny, prawdziwy i wolny byłby niczym gdyby nie ci, którzy się nim posługują. Bowiem, parafrazując słowa Aleksandra Kuprina, to właśnie dopiero w rękach wirtuoza, w doświadczonych ustach język rosyjski jest piękny, śpiewny, wyrazisty, giętki, posłuszny, składny i bezgraniczny.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, która prezentuje uczestników pasaży, uczniów i nauczycieli m.in. Gimnazjum nr 5 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej, Zespołu Szkół im. 14 Pułku Piechoty w Wodzisławiu Śląskim, 8 LO im. M. Skłodowskiej-Curie z Katowic, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej, Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu, Gimnazjum nr 6 im. Wojciecha Korfantego w Rudzie Śląskiej oraz studentów Kół Naukowych działających w Instytucie – KN „Rosyjska Ruletka” oraz SKN „Sojuz”.

Zdj. W. Filiks

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share