9 kwietnia 2014 roku „Rosyjska Ruletka” zaprosiła, jak co roku, studentów, wykładowców oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych na wydarzenia organizowane w Instytucie w ramach Festiwalu Nauki UŚ 2014.

Na początek uczniowie przystąpili do III Konkursu Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej. Pozostali uczniowie oraz towarzyszący im nauczyciele mogli obejrzeć ekspozycję „Bajkowa Rosja” przygotowaną przez członków Koła w holu głównym, gdzie towarzyszyły im postacie z kultowych kreskówek rosyjskich: Wilk (Paweł Łaniewski), Zając (Julianna Myślińska), Masza (Zuza Cybis), Niedźwiedź (Ada Kopeć) oraz Matrioszka (Paula Obara).

Wystawa obejmowała zgromadzone przez naszych członków i przyjaciół Koła eksponaty związane z bajkami i baśniami rosyjskimi, spotkanie z bohaterami rosyjskich bajek, prezentację historii matrioszki, projektowanie matrioszki, świętowanie 45 urodzin Wilka i Zająca, quizy i rebusy.

W oczekiwaniu na wyniki konkursu goście mogli także obejrzeć prezentację multimedialną „Мои любимые сказки”. Subiektywny przegląd bajek rosyjskich i nie tylko, którą przygotował Denis Tsarow, student I roku języka biznesu, oraz wysłuchać kilku utworów rosyjskich w wykonaniu przyjaciół Koła Ekateriny Wardanian i Andreja Szewczuka.

Niebywałą atrakcją festiwalowego dnia był projekt „Smaki Rosji w Zagłębiu” przygotowany przez członków Koła oraz studentów I roku języka biznesu. Zebrani goście oraz studenci naszego wydziału mieli okazję przyglądać się jak powstają najbardziej charakterystyczne potrawy rosyjskie, ukraińskie, białoruskie i żydowskie, stanowiące o istocie różnorodnej, wielokulturowej kuchni rosyjskiej. W menu znalazły się barszcz ukraiński (украинский борщ), draniki (драники), bliny (блины), syrniki (сырники), pielmieni (пельмени), ostriak (остряк).

Bajkowy dzień zakończył się ogłoszeniem wyników III Konkursu Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej i wręczeniem nagród zwycięzcom i dyplomów wszystkim uczestnikom Konkursu w obecności naszych bajkowych żywych maskotek. W tej części przedsięwzięcia udział wzięli także: attache konsularna pani  Antonina Abakszyna z Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie, prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód pan Marek Rasiński, kierownik biura Stowarzyszenia pani Katarzyna Fulbiszewska oraz dyrekcja Instytutu – prof. dr hab. Henryk Fontański, dr hab. Jolanta Lubocha-Kruglik. Nagrodę główną w konkursie – czytnik do e-booków ufundowało Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód o. Katowice.

Ponadto, studenci Koła „Rosyjska Ruletka” przygotowali w holu głównym minikino dla każdego, gdzie przez cały dzień odbywały się projekcje kultowych bajek rosyjskich. Nad sprzętem czuwała niezastąpiona Natalia Dziechciarz.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, pomysłowość oraz wszelką pomoc w realizacji naszego bajkowego dnia. I do następnego Festiwalu!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share