Koło Naukowe Rusycystów ROSYJSKA RULETKA, w ramach cyklu „Bliżej Rosji”, zaprasza na spotkanie z Jerzym Bahrem – dyplomatą, byłym ambasadorem RP w Moskwie, Kijowie, Aszchabadzie i Wilnie, konsulem generalnym RP w Kaliningradzie, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, poliglotą i kolekcjonerem sztuki. W spotkaniu weźmie również udział Jerzy Sadecki – dziennikarz i publicysta, autor licznych artykułów m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Krakowskiej”, „Czasie Krakowskim” i „Nowej Polszy” oraz książek Nowa Huta: ziarna gniewu, ziarna nadziei (1989) i Trzynastu. Premierzy wolnej Polski (2009), współautor wydanej przez Agorę książki Kim są Polacy (2013), obecnie prowadzi zajęcia dla studentów dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Spotkanie odbędzie się 28 maja 2014 roku o godz. 9.45 (sala 0.2) w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego, mieszczącym się w Centrum Naukowo-Dydaktycznym Instytutów Neofilologicznych UŚ przy ul. Grota-Roweckiego 5 w Sosnowcu. W czasie spotkanie, które poprowadzi Paweł Łaniewski, zostanie wyświetlony film Ojczyzna zwielokrotniona (2014, 12 min.) w reżyserii Krzysztofa Glondysa. Film, zrealizowany przez TVP Kraków i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, opowiada o niezwykłym domu-galerii Jerzy Bahra, który przez lata zgromadził w nim dzieła sztuki, rzeźby, wytwory kultury ludowej czy gazety.

Spotkanie będzie również okazją do rozmowy o książce Ambasador - niezwykłego wywiadu-rzeki z Jerzym Bahrem, który przeprowadził Jerzy Sadecki. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora we wrześniu 2013 roku.

Opowieść Jerzego Bahra przenosi czytelnika do miejsc niezwykłych – niezbadanych dotąd przez człowieka rumuńskich i litewskich uroczysk, pod setki złotych, kijowskich kopuł, na uliczki polsko-ukraińskiego Lwowa czy dzielonego z Litwinami Wilna i zatłoczone arterie Moskwy. Jerzy Bahr nagle przestaje być tytułowym ambasadorem, zrzuca urzędniczy szynel i wprowadza czytelnika w swój prywatny świat, wypełniony przedmiotami z wielu miejsc, w których reprezentował Polskę, ze stale obecnym galicyjskim Krakowem w tle.
(z recenzji Pawła Łaniewskiego, rosyjskaruletka.edu.pl)

Cykl spotkań „Bliżej Rosji” został zainaugurowany w marcu 2011 roku. Pierwszym gościem projektu był Jacek Hugo-Bader – dziennikarz i reportażysta związany z „Gazetą Wyborczą” oraz autor książek Biała gorączka (2009), W rajskiej dolinie wśród zielska (2010) i Dzienniki kołymskie (2011). Drugie spotkanie odbyło się w maju 2012 roku. Tym razem gościem była Barbara Włodarczyk – wieloletnia korespondentka TVP w Moskwie oraz autorka reportaży Szerokie tory emitowanych na antenie Telewizji Polskiej. W kwietniu 2013 roku zaproszenie na spotkanie przyjął Wojciech Górecki – autor tryptyku kaukaskiego – Planeta Kaukaz (2002), Toast za przodków (2010) i Abchazja (2013) oraz analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia – ekspert w Zespole Rosyjskim. W tym samym roku odbyło się również czwarte spotkanie z cyklu „Bliżej Rosji”, którego gościem był Wacław Radziwinowicz – wieloletni korespondent „Gazety Wyborczej” oraz autor reportaży, korespondencji i felietonów o Rosji Gogol w czasach Google’a (2013) oraz książki Soczi. Igrzyska Putina (2014).

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share