Podczas uroczystości Dnia Niepodległości w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Polsce 5. czerwca 2012 roku Małgorzata Szlagowska-Skulska (dyrektor Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” oraz Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Rosji) otrzymała z rąk Ambasadora Federacji Rosyjskiej Aleksandra Aleksiejewa Medal Puszkina, nadany przez Prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Medal Puszkina przyznawany jest obywatelom Rosji i obcokrajowcom za najwyższe zasługi w dziedzinie kultury i sztuki, nauk humanistycznych i literatury, za duży wkład w badanie i ochronę dziedzictwa kulturowego, za zbliżenie i wzajemne wzbogacenie się kultur różnych narodów.

Medal ustanowił Prezydent FR 9.05.1999 roku, od tej daty wręczono 686 odznaczeń. W Polsce Medal Puszkina nadano do tej pory 4 razy, m.in. aktorowi Danielowi Olbrychskiemu oraz Januszowi Tazbirowi – członkowi PAN.

W listopadzie 2011 roku podczas uroczystego otwarcia Festiwalu „Sputnik nad Polską” w Sali Kongresowej przyznano również Małgorzacie Szlagowskiej-Skulskiej Order Przyjaźni w geście uznania za ogrom pracy i budowanie dialogu kulturalnego między Polską a Rosją. Order Przyjaźni jest najwyższym odznaczeniem w Federacji Rosyjskiej, nadawanym przez Prezydenta. Order Przyjaźni Federacji Rosyjskiej w 2010 roku otrzymał Andrzeja Wajda.

___

materiały: www.sputnikfestiwal.pl

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share