W 2007 roku za 18,5 mln dolarów zostało sprzedane arcydzieło sztuki biżuteryjnej – jedno ze słynnych jaj autorstwa Petera Carla Fabergé. Cena ta ustanowiła trzy rekordy: za dzieło Fabergé, dzieło sztuki rosyjskiej oraz za zegar.

Peter Carl Fabergé (30.05.1846 – 24.09.1920), Rosjanin, uważany jest za najznakomitszego złotnika w historii jubilerstwa. Jego ojciec był w Sankt Petersburgu znanym jubilerem, to po nim Peter przejął rodzinny interes w wieku zaledwie dwudziestu kilku lat. Pracując głównie na zamówienie carskiego dworu, Fabergé wykonał wiele wspaniałych klejnotów i ozdób dla cara Aleksandra III oraz cara Mikołaja II.

Fabergé zawsze osobiście nadzorował produkcję swoich dzieł, każdy wykonany w jego warsztatach przedmiot nosił wyraźne znamiona jego niepowtarzalnego stylu.

W 1885 roku Fabergé zasugerował carowi Aleksandrowi III, by ten podarował swojej żonie, Marii Fiodorownej, ozdobne wielkanocne jajko. Gdy car przystał na tę propozycję, Fabergé obiecał, że wykona dla niego niezwykłe jajo z niespodzianką w środku. Pokryte białą emalią jajo skrywało w swoim wnętrzu żółtko i złote kurczątko, a w nim miniaturę carskiej korony i rubin w kształcie jaja. Od roku 1886 firma Fabergé regularnie przygotowywała jaja wielkanocne dla carskiego dworu. Wyjątek stanowią lata 1904-1905, gdy z powodu kryzysu gospodarczego wywołanego wojną dwór carski nie złożył zamówienia w pracowni Fabergé.

Z okazji 166 rocznicy urodzin Fabergé, którą obchodzoną kilka dni temu, firma Google postanowiła przypomnieć internautom postać słynnego złotnika.

Paula Obara

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share