Młodości! Dodaj nam skrzydła, nad poziomy rutyny wylatuj i leć na

Warsztaty dyskusyjno-re-kreacyjne wokół literatury rosyjskiej dla młodzieży licealnej

organizowane przez RR!

…zaczęliśmy dumnie, po mickiewiczowsku, a rzecz ma się całkiem prosto – organizujemy spotkania dyskusyjne o literaturze rosyjskiej dla tych, dla których szkoła to za mało. Jeżeli jesteś uczniem szkoły średniej i lubisz, przeczytawszy lekturę, myślą się podzielić, to jesteśmy dla siebie stworzeni. Rosyjska Ruletka i Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ ma zaszczyt zaprosić Cię, o Młodości, do dyskusji o następujących tekstach (w nawiasie terminy spotkań):

 • Dymitry Glukhovsky Metro 2033 (15.02)

Najnowsza literatura fantastyczna. Wizje eschatologiczne, narracja o początku i końcu, apokalipsie. Motywy podziemia, labiryntu. Doświadczenie ciemności. Kontakt z obcym, Innym. Postaci wroga, wybrańca, mesjasza. Zjawisko polis. Centra i peryferie.

 • Anna Starobiniec Schron 7/7 (07.03)

Najnowsza literatura fantastyczna. Sen, koszmar i jawa, świadomość dziecka. Etos matki, macierzyństwa/tacierzyństwa. Doświadczenie rzeczywistości/nierzeczywistości. Postaci baśniowe. Wartość życia.

 • Mark Agiejew Romans z kokainą (11.04)

Literatura współczesna. Postać złego. Antybohater, mizantrop i jego uzależnienie. Doświadczenie złości. Grzech, bunt, narkotyk. Akt wyznania grzechów.

 • Aleksander Grin Biegnąca po falach (30.05)

Literatura współczesna. Literatura marynistyczna. Tajemnica morza, motyw zagubienia i odnalezienia się. Przeznaczenie, fatum. Rola marzeń, fantazji. Doświadczenie cudowności. Postać patrona, stróża. Motyw sprawiedliwości.

 • Lew Tołstoj Sonata Kreutzerowska (13.06)

Klasyka rosyjska. Koncepcje miłości. Miłość cielesna i duchowa. Doświadczenie zazdrości. Motyw spowiedzi, rozliczenia z przeszłością, zdrady. Granice miłości i nienawiści. Namiętność, poryw uczuć.

***

Nasze zabawy intelektualne z tekstem odbywać się będą w budynku
Neofilologii UŚ, na ul. Grota Roweckiego 5, w godzinach 16.40—18.10

***

Co należy zrobić?:

 • Przeczytawszy proponowane tematy do każdej z lektur, zadumać się, które z nich Ci leżą.
 • Napisać maila na adres  [email protected], w temacie pisząc „Warsztaty” i w treści podając swoje imię, nazwisko, telefon kontaktowy, nazwę i adres szkoły (dla tych, których męczą manie prześladowcze: nie będziemy Was śledzić, inwigilować, ani udostępniać Waszych danych Innym;) oraz wszystkie tematy spotkań, na które chcesz się zapisać.
 • Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie na Warsztaty, przeczytać z wypiekami na twarzy lekturę.
 • Pojawić się na spotkaniu, nie bojąc się grzebania w ciemnych zakamarkach umysłu, chodzenia po lepkiej sieci skojarzeń i wyzwania na pojedynki językowe.
 • Błyszczeć intelektem jak choinka na święta.
 • Wyjść z Warsztatów z zachwytem w oczach i na Facebooku nas zalajkować.

Ilość miejsc ograniczona. Zaprosimy pierwsze 35 osób.
Proste? To czemu jeszcze nie dostaliśmy od Ciebie maila?

Spotkanie poprowadzi zaprawiony w krwawych bojach o literaturę rosyjską
pracownik dydaktyczno-naukowy UŚ – mgr Izabela Zawalska
Na pierwszym spotkaniu pomagać będą studenci Rosjoznawcy przez duże RR
Martyna Golik, Joanna Luks i Korneliusz Malik

____

zdj. RR

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share