Młodości! Dodaj nam skrzydła, nad poziomy rutyny wylatuj i leć na
Warsztaty dyskusyjno-re-kreacyjne wokół literatury rosyjskiej dla młodzieży licealnej
organizowane przez RR!
…zaczęliśmy dumnie, po mickiewiczowsku, a rzecz ma się całkiem prosto – organizujemy spotkania dyskusyjne o literaturze rosyjskiej dla tych, dla których szkoła to za mało. Jeżeli jesteś uczniem szkoły średniej i lubisz, przeczytawszy lekturę, myślą się podzielić, to jesteśmy dla siebie stworzeni. Rosyjska Ruletka i Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ ma zaszczyt zaprosić Cię, o Młodości, do dyskusji o następujących tekstach (w nawiasie terminy spotkań):
- Dymitry Glukhovsky Metro 2033 (15.02)
Najnowsza literatura fantastyczna. Wizje eschatologiczne, narracja o początku i końcu, apokalipsie. Motywy podziemia, labiryntu. Doświadczenie ciemności. Kontakt z obcym, Innym. Postaci wroga, wybrańca, mesjasza. Zjawisko polis. Centra i peryferie.
- Anna Starobiniec Schron 7/7 (07.03)
Najnowsza literatura fantastyczna. Sen, koszmar i jawa, świadomość dziecka. Etos matki, macierzyństwa/tacierzyństwa. Doświadczenie rzeczywistości/nierzeczywistości. Postaci baśniowe. Wartość życia.
- Mark Agiejew Romans z kokainą (11.04)
Literatura współczesna. Postać złego. Antybohater, mizantrop i jego uzależnienie. Doświadczenie złości. Grzech, bunt, narkotyk. Akt wyznania grzechów.
- Aleksander Grin Biegnąca po falach (30.05)
Literatura współczesna. Literatura marynistyczna. Tajemnica morza, motyw zagubienia i odnalezienia się. Przeznaczenie, fatum. Rola marzeń, fantazji. Doświadczenie cudowności. Postać patrona, stróża. Motyw sprawiedliwości.
- Lew Tołstoj Sonata Kreutzerowska (13.06)
Klasyka rosyjska. Koncepcje miłości. Miłość cielesna i duchowa. Doświadczenie zazdrości. Motyw spowiedzi, rozliczenia z przeszłością, zdrady. Granice miłości i nienawiści. Namiętność, poryw uczuć.
***
Nasze zabawy intelektualne z tekstem odbywać się będą w budynku
Neofilologii UŚ, na ul. Grota Roweckiego 5, w godzinach 16.40—18.10
***
Co należy zrobić?:
- Przeczytawszy proponowane tematy do każdej z lektur, zadumać się, które z nich Ci leżą.
- Napisać maila na adres [email protected], w temacie pisząc „Warsztaty” i w treści podając swoje imię, nazwisko, telefon kontaktowy, nazwę i adres szkoły (dla tych, których męczą manie prześladowcze: nie będziemy Was śledzić, inwigilować, ani udostępniać Waszych danych Innym;) oraz wszystkie tematy spotkań, na które chcesz się zapisać.
- Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie na Warsztaty, przeczytać z wypiekami na twarzy lekturę.
- Pojawić się na spotkaniu, nie bojąc się grzebania w ciemnych zakamarkach umysłu, chodzenia po lepkiej sieci skojarzeń i wyzwania na pojedynki językowe.
- Błyszczeć intelektem jak choinka na święta.
- Wyjść z Warsztatów z zachwytem w oczach i na Facebooku nas zalajkować.
Ilość miejsc ograniczona. Zaprosimy pierwsze 35 osób.
Proste? To czemu jeszcze nie dostaliśmy od Ciebie maila?
Spotkanie poprowadzi zaprawiony w krwawych bojach o literaturę rosyjską
pracownik dydaktyczno-naukowy UŚ – mgr Izabela Zawalska
Na pierwszym spotkaniu pomagać będą studenci Rosjoznawcy przez duże RR
– Martyna Golik, Joanna Luks i Korneliusz Malik
____
zdj. RR