Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie obchodzi w tym roku 10. jubileusz. Od 25 maja do 11 czerwca moskiewską publiczność czeka 17 obfitych dni z polską kulturą – filmy, książki, sztuki, wystawy, koncerty i godziny twórczych rozmów! Zagramy na ekranach aż 5 kin – Pięć gwiazd na Pawieleckiej, Iluzjon, Oktiabr, Pionier oraz Elektroteatr Stanisławski. Repliki w kilkunastu rosyjskich miastach potrwają do końca października 2017 roku.

Na jubileuszowej edycji Festiwalu w Moskwie najnowsze polskie produkcje fabularne widzowie zobaczą w ramach Konkursu Głównego oraz sekcji „Panorama Polskiego Kina”. O statuetkę „Słonia” zawalczy m.in. nagrodzony Złotym Lwem dla najlepszego polskiego filmu roku, błyskotliwy debiut pełnometrażowy Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”, ukazujący losy słynnej rodziny Beksińskich. Jury i widzowie ocenią także thriller Marcina Koszałki „Czerwony pająk”, inspirowany głośną historią mordercy z Krakowa. W Panoramie polskiego kina publiczność obejrzy m.in. barwną pocztówkę z lat 50. XX wieku – najnowszy film Janusza Majewskiego „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy”. Z kolei kolorowe lata 80., a w nich Warszawę tętniącą muzyką, tańcem i śpiewem ukaże musical Agnieszki Smoczyńskiej „Córki dancingu”.

Pragnąc upamiętnić postać wielkiego mistrza polskiego kina, przedstawimy retrospektywę twórczości Andrzeja Wajdy. Przypomnimy m.in. trylogię reżysera pokazującą, jak kształtowała się nowoczesna Europa – „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza” oraz „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Festiwal „Wisła” nie zapomni również o niekwestionowanej ikonie polskiej sceny aktorskiej - Danucie Szaflarskiej. W ramach pokazu specjalnego zaprezentujemy nostalgiczną wędrówkę przez życie w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej, dramat „Pora umierać” z przepiękną, główną rolą Danuty Szaflarskiej.

Dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie ważne miejsce w programie zajmie retrospektywa filmów fabularnych oraz dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego. Wśród nich m.in. fabuły „Krótki film o zabijaniu”, „Podwójne życie Weroniki” oraz dokumenty „Z miasta Łodzi”, „Dworzec” i „Byłem żołnierzem”.

Blok „Teatr na ekranie”, czyli pokazy najlepszych spektakli telewizyjnych, zrealizujemy również wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie, a także Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Zaprezentujemy m.in. „Feinweinblein” Mateusza Bednarkiewicza„Walizkę” Wawrzyńca Kostrzewskiego.
Mieszkańców Moskwy zaprosimy na pokaz filmu „Constans” oraz spotkanie literackie wokół książki „Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko i je mieć” z udziałem reżysera i autora - Krzysztofa Zanussi‎ego.

Do programu włączymy także szeroką sekcję filmów dokumentalnych, które do tej pory prezentowane były wyłącznie w ramach pokazów specjalnych. W bloku odnajdziemy m.in. rewelacyjny dokument Wojciecha Staronia „Bracia”, opowiadający niezwykłą historię wybitnego malarza Alfonsa Kułakowskiego i jego brata Mieczysława. Planowany jest również pokaz filmu Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”, „Łowców miodu” Krystiana Matyska, a także debiutów młodych polskich dokumentalistów.

Tradycyjnie już do współpracy przy Festiwalu zaprosimy Szkołę Filmową w Łodzi, Warszawską Szkołę Filmową oraz Studio Munka. „Wiśle” towarzyszyć będą wydarzenia okołofestiwalowe, które zaakcentują nie tylko polską kulturę filmową, ale także muzykę i sztukę. Na Festiwal zaprosimy znakomitych twórców z Polski, którzy wezmą udział w licznych dyskusjach z widzami.

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share