Co roku, na Festiwalu „Wisła” z wielką chęcią współpracujemy z polskimi szkołami filmowymi. Prezentujemy rosyjskiej publiczności najlepsze debiuty fabularne i dokumentalne Studia Munka, pozycje nagradzane na Festiwalu Łódzkiej Szkoły Filmowej „Łodzią po Wiśle”, najciekawsze etiudy szkolne Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz  finałowe projekty Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych. Robimy to tym chętniej,  obserwując wielki talent i nieustannie postępujący rozwój polskich studentów oraz widząc zainteresowanie projekcjami wśród widzów w Moskwie.

Jesteśmy bardzo dumni i jest dla nas wielkim wyróżnieniem, że na 9. Festiwalu „Wisła” będziemy mogli zaprezentować moskiewskiej publiczności oraz studentom Szkoły Reżyserii Filmowej Mariny Razbieżkinej film Śpiewający Obrusik, w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Jest to pierwszy w historii pełnometrażowy film dyplomowy studentów czwartego roku wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Fenomenalny popis umiejętności i pomysł, który bardzo szybko zyskał rozgłos i uznanie w polskiej branży filmowej oraz zdobył nagrodę „Złoty Pazur” na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni, w konkursie „Inne Spojrzenie”.

Oprócz tego, wśród filmów z PWSFTviT na ekranach moskiewskiego kina „Iluzjon” prezentowane będą dyplomy studentów reżyserii, sztuki operatorskiej, animacji oraz fotografii takie jak: To byłoby coś pięknego, reż. Anny Morawiec, etiuda dokumentalna opowiadająca o problemach kolonizacji Marsa i próbach jego zasiedlenia. Liczymy na dobre przyjęcie etiudy animowanej Mariusza Podolca pt. Dokument, prezentującej portret ojca, który nie umie poradzić sobie z przemijaniem i samotnością oraz etiudy fabularnej Kac, Macieja Buchwalda, ta z kolei przedstawia pracownika Miejskiego Zakładu Rehabilitacji Alkoholowej, który traci wiarę w swoją pracę i zastanawia się, czy jest w ogóle potrzebna. W repertuarze znajdą się również: Cokolwiek się zdarzy, Kocham Cię – Justyny Mytnik, Nie trać głowy w reżyserii Karoliny Specht, Płoty – Natalii Krawczuk oraz Perfect Killing, w duecie Antonio Eduardo Galdamez Munoz i Julian A.Ch. Kernbach.

Filmy wiodły prym na 13. Festiwalu „Łodzią po Wiśle” w 2015 r. oraz startowały na wielu międzynarodowych festiwalach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W maju swoją premierę będą miały w Moskwie. Mamy nadzieję, że publiczność przyjmie je równie otwarcie, a egzamin, wśród rosyjskich krytyków filmowych, zdadzą  śpiewająco!

___

inf. nadesłana

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share