Koło Naukowe Rusycystów Rosyjska Ruletka serdecznie zaprasza studentów i pracowników Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej do Teatru Śląskiego w Katowicach na spektakl muzyczny Historia żołnierza Igora Strawińskiego. Jest to pierwszy wspólny projekt realizowany przez Teatr ŚląskiNarodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Do przygotowania inscenizacji unikatowego dzieła, łączącego teatr, taniec i muzykę, zaproszono dyrektora Teatru Śląskiego Roberta Talarczyka. Aktorskiej interpretacji tekstu według libretta Charlesa Ferdinanda Ramuza, w tłumaczeniu Juliana Tuwima, podjął się wybitny śląski aktor Olgierd Łukaszewicz. W wyjątkowym spektaklu wezmą udział kameraliści z NOSPRu, których poprowadzi urodzony na Białorusi młody dyrygent Alexander Humala, a solowe partie skrzypiec zagra Piotr Tracholik. Autorką wizualizacji jest scenografka Ewa Satalecka, która zaprosiła do współpracy Natalię Łajszczak i Macieja Połczyńskiego. Partię baletową na język współczesnego tańca przełożyła Anna Kasprzak-Chowaniec,  absolwentka PWST w Krakowie, wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

Spektakl odbędzie się 9 maja 2016 r.  (poniedziałek) o godz. 19.00. Cena biletu: 35 zł (rzędy 5-6). Zgłoszenia można przesyłać na adres , mgr Anny Tyki (lub dr Lidii Mięsowskiej (najpóźniej do 10 kwietnia (niedziela).

O projekcie

Wszyscy szukamy opowieści, wszyscy czekamy na dobre zakończenia. Biada jednak temu, kto pragnie zbyt wiele… Historia inspirowana ludowymi baśniami o żołnierzu, który ulega podszeptom diabła zostanie przewrotnie skonfrontowana ze współczesnością. Kopozycja Strawińskiego, w którą po raz pierwszy w historii muzyki poważnej wkradają się elementy jazzowe zostanie uzupełniona o świat pikseli i komunikatów z gier komputerowych.

WYKONAWCY

Alexander Humala dyrygent

Kameraliści NOSPR:
Piotr Tarcholik skrzypce
Arkadiusz Adamski klarnet
Cezary Rembisz fagot
Benedykt Matusik trąbka
Tomasz Hajda puzon
Krzysztof Firlus kontrabas
Wojciech Morcinczyk perkusja
Olgierd Łukaszewicz recytator
Anna Kasprzak-Chowaniec taniec

REALIZATORZY:
Alexander Humala dyrygent
Robert Talarczyk reżyseria
Ewa Satalecka, Natalia Łajszczak, Maciej Połczyński scenografia i multimedia
Julia Korus asystent reżysera

Źródło: Teatr Śląski

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share