Koło Naukowe Rusycystów Rosyjska Ruletka serdecznie zaprasza studentów i pracowników Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej do Teatru Śląskiego w Katowicach na spektakl Borys Godunow Aleksandra Puszkina w wykonaniu Teatru Kolady. Spektakl odbędzie się 1 kwietnia 2016 r.  (piątek) o godz. 19.00. Cena biletu: 30 lub 35 zł (cena biletu uzależniona będzie od liczebności grupy; rzędy 7-9). Zgłoszenia można przesyłać na adres , mgr Anny Tyki () lub dr Lidii Mięsowskiej () najpóźniej do 13 marca (niedziela).

W wiadomości zwrotnej otrzymają Państwo dane potrzebne do przelewu. Przelewu należy dokonać najpóźniej do 15 marca (wtorek). Istnieje możliwość wpłaty bezpośrednio u mgr Anny Tyki lub dr Lidii Mięsowskiej.

Spektakl grany w języku rosyjskim z polskimi napisami

Nikołaj Kolada: reżyseria, opracowanie muzyczne, scenografia, światło, choreografia

O SPEKTAKLU:

Gościnnie na Dużej Scenie po raz pierwszy na Śląsku pokaz przedstawienia „Borys Godunow” rosyjskiego zespołu prowadzonego przez Nikołaja Koladę. Zapraszamy na widowisko zagrane w konwencji tradycyjnego rosyjskiego teatru ludowego z żywiołową muzyką.

Tragedia Puszkina ma dwóch bohaterów: Borysa Godunowa i Dymitra Samozwańca. Żaden z nich nie jest prawowitym władcą i przewrotnie walka o władzę zniszczy ich obu. Na carze Godunowie ciąży podejrzenie o morderstwo carewicza Dymitra, syna Iwana Groźnego i niegodne przejęcie korony. Zbiegły z rosyjskiego klasztoru Samozwaniec, znajdujący wsparcie w Polsce i ruszający zbrojnie na Moskwę, wykorzystuje to, by przejąć koronę. Puszkin napisał swoją tragedię na kanwie wydarzeń, które rozegrały się na przełomie XVI i XVII wieku. Temat okazał się tak atrakcyjny, że rychło sięgnęli po niego także twórcy opery: Modest Musorgski i Johann Mattheson.

W spektaklu Kolady, poza charyzmatycznymi głównymi rolami Olega Jagodina i Maksima Chopchijana, osobnym bohaterem jest sama Rosja. Reżyserowi udało się to, o co postulowali już recenzenci Puszkina. Chcieli inscenizacji, w której reżyser wie, jak zagrać bohatera, który zwie się „naród” i jak wyrazić na scenie jego „kanoniczne milczenie”. (inf. za: www.teatrslaski.art.pl)

OBSADA:

Borys Godunow – Oleg Jagodin
Dymitr Samozwaniec – Maksim Czopczijan
Maryna Mniszchówna –Irina Jermołowa
Ojciec Pimen – Sergey Bogorodskiy
Worotyński, Prystaw 1, Stolnik 1, Szczełkałow– Siergiej Fiodorow
Wasyl Szujski, Prystaw 1, Stolnik 2, Mosalski – Anton Makuszyn
Patriarcha – Oleg Bilik
Carewicz Fiodor – Jewgienij Czistiakow
Carówna Ksenia – Irina Plesniajewa
Nawiedzony, Chłopak – Siergiej Kolesow
Afanasij Puszkin – Aleksandr Sysojew
Gavriła Puszkin – Konstantin Itunin
Misaił – Konstantin Itunin
Varlaam – Aleksandr Zamurajew
Gospodyni – Wiera Cwitkis
Kurbski – Aleksander Kuczik
Siemion Godunow, Ojciec przełożony – Aleksandr Wachow
Basmanow – Sergey Rovin
Żebrak –  Natalia Garanina
Kobieta – Swietłana Kolesowa
Staruszka – Tamara Zimina
Mamka – Lubov Kosheleva

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share