Krakowski Teatr Scena STU zaprasza na spektakl

Rewizor

Nikołaj Gogol

Premiera: 19 lutego 2016

Parafraza przekładowa: TADEUSZ NYCZEK

OBSADA:

Jan Maria Chlestakow: KRZYSZTOF PIĄTKOWSKI
Dimitrij: MARCIN ZACHARZEWSKI
Antoni Ciąg-Dmuchanowski: DARIUSZ GNATOWSKI/KRZYSZTOF PLUSKOTA
Anna: BEATA RYBOTYCKA/IWONA KONIECZKOWSKA
Maria: MARTYNA KRZYSZTOFIK
Amos Łapski-Capski: MAREK LITEWKA
Anatol Poziomka: ANDRZEJ RÓG
Piotr Bobczyński: FRANCISZEK MUŁA
Piotr Dobczyński: WŁODZIMIERZ JASIŃSKI
January Boczek: WIESŁAW SMEŁKA
Kelner: JÓZEF MAŁOCHA

REŻYSERIA: KRZYSZTOF JASIŃSKI

SCENOGRAFIA: JUSTYNA ŁAGOWSKA

MUZYKA: JANUSZ GRZYWACZ

KONSULTACJE ILUZJONISTYCZNE: SŁAWOMIR PIESTRZENIEWICZ

Kilka słów o spektaklu…

Co się stanie, gdy połączymy realia prowincjonalnej mieściny, służalczą mentalność urzędników oraz ludzką niegodziwość i obłudę z pogłoską o przyjeździe wysokiej rangi urzędnika? Otrzymamy całą serię zabawnych absurdów i niedorzecznych sytuacji opisanych niemal dwa wieki temu przez Nikołaja Gogola.

Jego sztuka, której premiera odbyła się w 1836 roku, do dziś grana jest przez teatry z całego świata i wciąż przyciąga tłumy widzów. Opisane przez Gogola sytuacje i zachowania ani trochę nie straciły na aktualności, wciąż możemy je obserwować – i sami ich doświadczać. Śmiejemy się z Gogolowskich bohaterów do rozpuku – choć doskonale wiemy, że w końcu to z samych siebie się śmiejemy.

Mecenasem spektaklu „Rewizor” jest TAURON Polska Energia. Spektakl uświetni obchody Jubileuszu 50-lecia Teatru STU.


O Jubileuszu Teatru STU…

20 lutego 1966 roku Krzysztof Jasiński założył Teatr STU.  W tym roku, 20 lutego, Teatr STU świętuje 50-lecie działalności. Okrągły jubileusz w tym samym czasie obchodzi także Krzysztof Jasiński. Od 50 lat pełni funkcje dyrektora w założonym przez siebie teatrze i jest to rekord na skalę europejską. 19 lutego ogłoszone zostanie nazwisko jego następcy. Swój jubileusz STU uczci serią wyjątkowych wydarzeń.

19 lutego odbędzie się premiera Rewizora Nikołaja Gogola, po raz pierwszy w parafrazie przekładowej Tadeusza Nyczka. Niezmiennie aktualne pozostają opisane w sztuce sytuacje i zachowania, które wciąż możemy obserwować i szczerze się z nich śmiać, z pełną świadomością, że to z samych siebie się śmiejemy. Rewizora reżyseruje Krzysztof Jasiński, spektakl będzie można zobaczyć także 16, 17 i 18 lutego. Mecenasem spektaklu jest TAURON Polska Energia.

Oficjalna uroczystość jubileuszu STU odbędzie się  19 lutego, o godzinie 12:00 w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa w Pałacu Wielopolskich. W trakcie uroczystości zostaną wręczone nagrody dla najbardziej zasłużonych artystów i pracowników Teatru.

20 lutego, odbędzie się tradycyjne spotkanie „Rodziny STU”, w którym udział wezmą artyści, od lat najmocniej związani z krakowską sceną. Uroczystość uświetni koncert wybitnego trębacza Tomasza Stańki, który przed laty w działającym przy Teatrze STUdio nagrywał swoje płyty. Jazzman wystąpi ponownie 21 lutego podczas otwartego dla szerokiej widowni koncertu. Razem z Tomaszem Stańko wystąpią: Fin Alexi Tuomarila (pianino) oraz dwóch Amerykanów, Gerald Cleaver (perkusja) i pochodzący z Wysp Dziewiczych Reuben Rogers (kontrabas).

Sezon 2015/2016 jest jubileuszowym sezonem Teatru STU. Jego najważniejszym wydarzeniem jest prezentacja tryptyku „Wędrowanie” wg Stanisława Wyspiańskiego, spektakl jest pierwszą w historii polskiego teatru łączną prezentacją trzech dramatów poety: „Wesela”, „Wyzwolenia” i „Akropolis”.  W trakcie jubileuszowego sezonu zaplanowano premiery pięciu nowych tytułów, a także kilka dodatkowych uroczystości. 27 i 28 lutego nastąpi pożegnanie ze spektaklem Król Lear z Danielem Olbrychskim w roli tytułowej i Mariuszem Saniternikiem w roli Kenta, a następnie setne przedstawienie Biesów, które odbędzie się 18 marca. 8 kwietnia zaplanowano natomiast premierę sztuki Psycho-tera-polityka autorstwa Dominika Rettingera, w reżyserii Mirosława Gronowskiego.

Sponsorami sezonu jubileuszowego Teatru STU są: TAURON Polska Energia, Grupa LOTOS S.A. oraz Instal Kraków S.A.

źródło: inf. nadesłana: www.scenastu.com.pl; fot. Paweł Nowosławski