Znamy już program transmisji z Teatru Bolszoj na sezon 2015/2016.
Wzorem roku ubiegłego na wszystkie projekcje zaprasza Kinoteatr RIALTO w Katowicach.

***

13 marca | niedziela | 16.00

Spartakus

retransmisja spektaklu baletowego z Teatru Bolszoj z Moskwy

muzyka: Aram Chaczaturian

choreografia: Jurij Grigorowicz

„Spartakus” to wizytówka stylu Bolszoj. Przedstawienie miało premierę w 1968 roku i do tej pory cieszy się niesłabnącym powodzeniem, głównie ze względu na wirtuozowskie popisy męskiej części zespołu. Treść baletu ormiańskiego kompozytora – który zasłynął na świecie przede wszystkim „Tańcem z szablami”, będącym częścią innego jego baletu „Gajane” – oparto na faktach: tracki jeniec, Spartakus, doprowadził do powstania gladiatorów w starożytnym Rzymie. Myślą przewodnią dzieła jest walka o wolność, a dzieje buntu gladiatorów – jej wielką metaforą. „Spartakus” to monumentalny fresk o wieloplanowej akcji, wątkach epickich, tragicznych i lirycznych, pełen ostrych spięć dramatycznych, operujący tłumami na scenie. Obok rytmów tanecznych i reminiscencji folkloru różnych narodów – zwłaszcza ormiańskiego, gruzińskiego i tureckiego – dominują rytmy marszowe i tryumfalne. Historię Spartakusa na język tańca przełożył Jurij Grigorowicz, jeden z najważniejszych choreografów baletu Bolszoj i jego długoletni dyrektor artystyczny.

Obsada: Michaił Łobuchin, Władisław Łantratow, Swietłana Zacharowa, Anna Nikulina, pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 50 minut.

Bilety: 42 zł (ulgowy), 50 zł (normalny)

***

10 kwietnia | niedziela | 17.00

Don Kichot

transmisja spektaklu baletowego z Teatru Bolszoj z Moskwy

muzyka: Ludwig A. Minkus

choreografia: Aleksiej Fadejeczew

Widzowie kochają baletowe komedie, a najbardziej „Don Kichota”. Nic dziwnego: ten luźno oparty na wątkach powieści Cervantesa balet aż kipi od tanecznych popisów, stylizowanych ognistych hiszpańskich tańców i przezabawnych scen pantomimicznych. Kitri, córka oberżysty, kocha z wzajemnością biednego cyrulika Basilia, ale ojciec chce ją wydać za bogatego szlachcica. Na szczęście sprytny Basilio i rezolutna Kitri z pomocą błędnego rycerza Don Kichota oraz jego giermka Sancho Pansy wywiodą ojca dziewczyny w pole i otrzymają rodzicielskie błogosławieństwo. Pierwszą wersję choreograficzną „Don Kichota” do melodyjnej muzyki Minkusa stworzył Marius Petipa, ojciec XIX-wiecznego baletu rosyjskiego; nie mogło więc zabraknąć wielkiej sceny z udziałem zjaw i wróżek (Sen Don Kichota). Za klasyczną tradycją wystawiania „Don Kichota” podąża wiernie choreograf Aleksiej Fadejeczew, po raz kolejny realizując to pełne humoru i brawurowego tańca arcydzieło.

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 10 minut.

Bilety: 42 zł (ulgowy), 50 zł (normalny)

____

Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24, 40-012 Katowice
www.rialto.katowice.pl
e-mail:
tel. 32 251-04-31