Legnicki Teatr Modrzejewskiej
zaprasza na październikowe pokazy spektaklu
Car Samozwaniec czyli polskie na Moskwie gody

7, 8, 9 października o godz. 11.00
10, 11 października o godz. 19.00

Na scenę trafił tekst, który zainscenizowano tylko raz – 107 lat temu w Krakowie w reżyserii i z tytułową rolą Ludwika Solskiego – a jednocześnie podjęto epizod historii, gdy polscy magnaci sięgnęli po władzę na Kremlu osadzając na tronie Dymitra Samozwańca I – historycy do dziś się spierają czy był on oszustem, czy prawowitym synem cara Iwana Groźnego. W tle polityczne intrygi, spiski, chciwość zdobywców, starcie cywilizacji Wschodu i Zachodu. Polskie pany wkroczą nie tylko do Moskwy, ale do języka rosyjskiego, epitet ten na wiek określił polsko-rosyjskie relacje.;

- Znaleźliśmy dla tej opowieści współczesny kształt, metaforę, zawieszając ją  poza czasem. To jest sztuka w której tak samo „dostaje się” Polakom, jak i Rosjanom. Nowaczyński w tym sensie był bezkompromisowy. To nasze polsko-rosyjskie zapętlenie jest dalej aktualna, a tekst napisany dziwnym językiem z początku XX wieku jeszcze to mocniej podkreśla.  – opowiada reżyser spektaklu.

Po raz kolejny legnicki teatr sięga po historię skomplikowanych relacji polsko-rosyjskich, co w mieście – przez lata nazywanym Małą Moskwą – nie powinno dziwić. Tak było w „Balladzie o Zakaczawiu” (2000), „Wschodach i Zachodach Miasta” (2003) , jak i w sztuce „Palę Rosję! – opowieść syberyjska” (2007), a także w zrealizowanym w ramach legnickiego Międzynarodowego Festiwalu „Miasto” wspólnym spektaklu moskiewskiego Teatru.doc i wrocławskiej grupy Ad Spectatores „1612” (w tytule rok wypędzenia Polaków z Kremla, który od 2005 roku jest świętem państwowym Rosji).

Legnicki spektakl zrealizowano w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, który zorganizowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Więcej informacji

____

inf. nadesłana / www.teatr.legnica.pl

Fot. Karol Budrewicz