Teatr Współczesny w Szczecinie zaprasza na premierę spektaklu

LETNIE OSY KĄSAJĄ NAS NAWET W LISTOPADZIE

wg sztuki Iwana Wyrypajewa

12 września 2015
godz. 19.00
Teatr Mały

reżyseria, kostiumy i aranżacja przestrzeni:
Anna Januszewska

obsada:

Helene : Anna Januszewska
Mark : Jacek Piątkowski
Joseph : Grzegorz Młudzik

Na zdj. Anna Januszewska, Grzegorz Młudzik i Jacek Piątkowski / fot. Natasza Młudzik / mat. teatru

Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie to sztuka Iwana Wyrypajewa, jednego z najważniejszych współczesnych rosyjskich twórców teatralnych. Spektakl w Teatrze Małym reżyseruje wybitna aktorka – Anna Januszewska, która przygotowuje również scenografię i kostiumy, a także zagra w nim wraz z Grzegorzem Młudzikiem i Jackiem Piątkowskim. Premiera – odbywająca się w ramach Sceny Propozycji Aktorskich – będzie pierwszym przedstawieniem jubileuszowego sezonu, w którym obchodzimy 40. urodziny teatru oraz 10. urodziny małej sceny na Deptaku Bogusława.

Iwan Wyrypajew – dramatopisarz, aktor, reżyser, dyrektor artystyczny moskiewskiego Teatru Praktyka, jeden z najważniejszych współczesnych rosyjskich artystów, tworzący również  w Polsce. Laureat Paszportu Polityki z roku 2012 za „przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu oraz eksperymenty ze sceniczną tożsamością aktora”.

Jako autor sztuk i reżyser często pracuje w Polsce. Jego dramat Dzień Walentego był komercyjnym hitem, popularne były także trudniejsze sztuki, jak Tlen i Sny. Teksty autora Letnich os… inscenizowali m.in. Barbara Sass (Dzień Walentego), Michał Zadara (Księga rodzaju 2),  Agnieszka Glińska i Rudolf Zioło (Iluzje) oraz Aneta Groszyńska (Karaoke box). Jego sztuki tłumaczy na język polski Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Jako reżyser swoich tekstów Wyrypajew zadebiutował w 2009 monodramem Lipiec w wykonaniu Karoliny Gruszki w Teatrze Na Woli w Warszawie. Głośne były jego realizacje teatralne Ożenku (Teatr Studio w Warszawie) i Tańca Dehli (Teatr Narodowy w Warszawie). Polska prapremiera sztuki Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w kwietniu 2015.

Anna Januszewska – aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, wiele stworzonych przez nią kreacji aktorskich zapisało się w historii najnowszego polskiego teatru. Grała także w produkcjach filmowych i telewizyjnych, tworzyła scenografię i kostiumy oraz współreżyserowała kameralne spektakle teatralne. Jest wielokrotną laureatką plebiscytów publiczności na ulubioną aktorkę szczecińskich scen, laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina oraz Srebrnego Medalu Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

Rezerwacja, sprzedaż biletów oraz informacje:

tel. 091 489 23 23

Kasa teatru przy Wałach Chrobrego 3 czynna:
wtorek - sobota: 9:00 – 19:00

_______________________

SPOTKANIE PRASOWE

8 września 2015 o godz. 13.30 w Teatrze Małym odbędzie się spotkanie prasowe poświęcone premierze spektaklu Letnie osy kąsają nawet w listopadzie, przygotowywanej w ramach Sceny Propozycji Aktorskich, w którym wezmą udział: Anna Januszewska, Grzegorz Młudzik i Jacek Piątkowski.

___

mat. teatru / inf. nadesłana / www.wspolczesny.szczecin.pl