Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. A. W. Aleksandrowa

19 listopada – 2 grudnia 2015 roku

W listopadzie i grudniu 2015 roku odbędzie się trasa koncertowa znakomitego Chóru Aleksandrowa. Będzie to największe rosyjskie wydarzenie muzyczne w Polsce.

Chór Aleksandrowa, liczący 130 osób, koncertował w siedemdziesięciu państwach i jest najlepszym tego rodzaju zespołem na świecie. Składa się z wybitnych solistów, orkiestry (głównie instrumenty dęte, akordeony, mandoliny) oraz widowiskowego baletu.

Tegoroczna trasa koncertowa Chóru Aleksandrowa rozpocznie się w Warszawie, następnie zawita w Białymstoku, Łodzi, Płocku, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu Zdrój, Wałbrzychu, Zabrzu i Krakowie, kończąc występy w Lubinie.

Chór Aleksandrowa jest jedną z najbardziej znanych grup artystycznych pochodzących z krajów byłego ZSSR. Jego nazwa związana jest z założycielem i pierwszym dyrektorem chóru, Aleksandrem Aleksandrowem, utalentowanym profesorem moskiewskiego konserwatorium. Działalność chóru była odpowiedzią na rosnące zainteresowanie ze strony słuchaczy i stała się podstawą rozwoju nowej formy ekspresji muzyki rosyjskiej – żołnierskich piosenek połączonych z występami artystycznymi.

Obecnie szefem zespołu jest Leonid Malew. Zespół uznawany jest za jeden z najlepszych chórów męskich na całym świecie. Niecodzienne połączenie harmonijności i czystości brzmienia akademickiego zespołu z emocjonalnością i bezpośredniością muzyki ludowej na długo pozostaje w pamięci słuchaczy, a różnorodność brzmienia przezeń prezentowana nie ma sobie równych. W repertuarze chóru znajduje się ponad 2 tysiące utworów: od piosenek żołnierskich przez pieśni narodowe, pieśni ludowe, przez muzykę sakralną po utwory kompozytorów rosyjskich i światowych, a także arcydzieła światowej muzyki popularnej.

Trudny i różnorodny repertuar wskazuje na zespół najwyższej klasy. Chór wielokrotnie porównywano do muzycznego instrumentu, któremu dostępne są wszelkie środki wyrazu.

Harmonogram występów:

19.11 Warszawa
20.11 Białystok
21.11 Łódź
22.11 Płock
23.11 Bydgoszcz
24.11 Elbląg
25.11 Gdańsk
26.11 Szczecin
28.11 Jastrzębie-Zdrój
29.11 Wałbrzych
30.11 Zabrze
01.12 Kraków
02.11 Lubin

Bilety:

www.ebilet.pl; www.ticketpro.pl; www.bilety24.pl; www.kupbilecik.pl, www.eventim.pl, sieć salonów Empik

www.chor-alexandrowa.pl