Monolith Films

zaprasza na polską premierę filmu

SYSTEM
w reżyserii Daniela Espinosy

PREMIERA: 24.04.2015

Tytuł oryginalny: Child 44

OBSADA

Tom Hardy
Noomi Rapace
Gary Oldman
Vincent Cassell
Agnieszka Grochowska

TWÓRCY

Daniel Espinosa – reżyseria
Richard Price – scenariusz
(na podstawie powieści OFIARA 44/CHILD 44 Toma Roba Smitha)

Ridley Scott, Michael Schaefer, Greg Shapiro – producent
Jon Ekstrand – muzyka
Oliver Wood – zdjęcia

OPIS

Wyprodukowana przez Ridleya Scotta ekranizacja, wydanej także w Polsce, bestsellerowej powieści „Ofiara 44″ Toma Roba Smitha.

Stalinowska Rosja. Lew Stiepanowicz Demidow (Tom Hardy) to młody funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego sprawnie pnący się po szczeblach kariery. Jest posłusznym sługą systemu, jednak pewnego dnia jego wiara w ideały Partii zostaje zachwiana. Przełożeni każą mu zatuszować sprawę okrutnego morderstwa czteroletniego chłopca. Gdy zaczynają ginąć kolejne dzieci, narażając się na gniew zwierzchników, Demidow rozpoczyna śledztwo na własną rękę.

W Związku Radzieckim mordercy nie istnieją.

O PROCESIE PRODUKCJI

„System” to trzymający w napięciu, zrealizowany z wielką dbałością o historyczne detale amerykański thriller osadzony w czasach sowieckiej Rosji, państwa rządzonego żelazną ręką przez bezlitosny reżim, który nie oszczędza nikogo. Historia odnosi się również do ‘rzeźnika z Rostowa’, Andrieja Czikatiłły, seryjnego mordercy ostatecznie skazanego na śmierć w latach 90tych XX wieku.

Zanim władze radzieckie doprowadziły do schwytania oraz skazania mężczyzny, Czikatiło okaleczył i pozbawił życia pięćdziesiąt dwie kobiety i dzieci.

Opierając się na tamtych strasznych wydarzeniach, pisarz Tom Rob Smith stworzył w 2008 roku fabularyzowaną wersję tamtych zdarzeń. Jego książka, zatytułowana „Ofiara 44”, tuż po publikacji stała się międzynarodowym bestsellerem, odbijając się szerokim echem zarówno wśród czytelników, jak i krytyków literackich. Smith został uhonorowany przez Stowarzyszenie Autorów Kryminałów prestiżową nagrodą CWA Ian Fleming Steel Dagger, a „Ofiarę 44” przetłumaczono na dwadzieścia sześć języków. Co więcej, książka stała się pierwszą częścią niezwykle popularnej trylogii, w której poczet zaliczane są także „Tajny referat” oraz „Agent 6”.

„Wspaniałe w powieściach kryminalnych i thrillerach policyjnych jest to, że opowiadają także o społeczeństwach, w których osadzona jest ich akcja”, wyjaśnia Tom Rob Smith. „Jeśli chcecie zrozumieć świat, przyjrzyjcie się sposobowi, w jaki w danym kraju funkcjonują i w jaki sposób kreują rzeczywistość siły policyjne”.

***

Z kart powieści na ekran kinowy

Wielkim fanem powieści napisanej przez Toma Roba Smitha okazał się Ridley Scott, jeden z najbardziej znanych reżyserów i producentów na świecie, nominowany do wielu prestiżowych nagród, w tym do Oscara® za „Thelmę i Louise”, „Gladiatora” oraz „Helikopter w ogniu”. Podekscytowany „Ofiarą 44”, jej skomplikowaną i niejednoznaczną fabułą, precyzyjnie skonstruowaną narracją oraz znakomicie nakreślonymi postaciami, Scott zaaranżował dziewięć lat temu spotkanie z pisarzem, zapraszając go do siedziby swojej londyńskiej firmy Scott Free Films. „To było dla mnie maksymalnie surrealistyczne przeżycie”, wspomina z uśmiechem Tom Rob Smith. „Nie wiedziałem, czego oczekiwać, nie sądziłem, że to spotkanie zmieni całe moje życie”.

„Zawsze mi się wydawało, że książka, którą napisałem, będzie miała duże problemy z publikacją”, kontynuuje autor „Ofiary 44”. „W najśmielszych snach nie spodziewałem się, że osiągnie tak ogromny sukces. A tu nagle znalazłem się w londyńskim biurze Ridleya Scotta, jednego z najbardziej znanych filmowców świata, i siedząc naprzeciwko oryginalnego miecza z planu Gladiatora oraz rekwizytów z Obcego – 8. pasażera „Nostromo” zaczęliśmy rozmawiać o filmowej adaptacji mojej powieści!”, ekscytuje się pisarz.

„Ridley od samego początku wykazał się ogromną znajomością tematu oraz zaskakująco dużą wiedzą o mojej książce. Rzucał na prawo i lewo interesującymi pomysłami na temat jej ekranizacji. Byłem zachwycony!”, opowiada Tom Rob Smith. Scott z początku planował osobiście wyreżyserować „System”, jednakże zmienił zdanie po obejrzeniu szwedzkiego thrillera „Szybki cash”, który w 2010 roku wyreżyserował Daniel Espinosa. Film ten stał się nie tylko największym komercyjnym hitem w historii szwedzkiego kina, ale pokazał także niezwykły talent Espinosy do kreowania pamiętnych i stylowych scen akcji oraz niekonwencjonalnego używania montażu.

***

Epicki rozmach w kameralnym dramacie

Espinosa nie zastanawiał się długo nad propozycją złożoną mu przez samego Ridleya Scotta i natychmiast rozpoczął pracę nad projektem „Systemu”, który w tamtym okresie nie miał jeszcze ustalonego konkretnego kształtu. Jego i Scotta pierwszym krokiem było zatrudnienie doświadczonego scenarzysty do zaadaptowania tej niekonwencjonalnej historii w ramy pamiętnego widowiska filmowego. Wybór padł na Richarda Price’a, nominowanego do Oscara® scenarzystę znakomitego „Koloru pieniędzy” Martina Scorsese oraz autora powieści, na podstawie której Philip Kaufman nakręcił swoich kultowych „Włóczęgów”.

Choć akcja „Systemu” rozgrywa się w konkretnych czasach, które należało dokładnie odwzorować na ekranie za pomocą zdjęć, kostiumów, scenografii oraz innych elementów sztuki filmowej, sama historia jest uniwersalną opowieścią o tym, w jaki sposób totalitarne rządy potrafią człowieka stłamsić, zniszczyć, pozbawić nadziei oraz doprowadzić do obojętności na cierpienie innych ludzi. Od samego początku zresztą Espinosa podkreślał, że najbardziej w „Systemie” zainteresowała go możliwość zrealizowania dynamicznego kina akcji, w którym główne skrzypce graliby pogłębieni psychologicznie bohaterowie, a całość rozgrywałaby się na tle historycznych wydarzeń, które w taki czy inny sposób zmieniły cały świat.

Moskwa nad Wełtawą

Zdjęcia do „Systemu” powstawały latem 2013 roku, przez piętnaście tygodni, w Czechach. Praga, stolica tego uwielbianego przez filmowców kraju, który zapewnia zarówno świetne wyposażenie techniczne, jak i jedyne swoim rodzaju lokacje, została wystylizowana przez twórców „Systemu” na Moskwę epoki zimnowojennej. Przepiękny praski Teatr Narodowy oraz neorenesansowa hala koncertowa Rudolfinum posłużyły za lokacje do scen, w których elitarna grupa agentów Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego ogląda wraz z żonami „Jezioro Łabędzie” w wykonaniu legendarnego rosyjskiego Baletu Bolszoj. Z kolei dwukrotnie nominowany do Oscara® scenograf Jan Roelfs („Gattaca” Andrew Niccola) zaprojektował i nadzorował budowę stu dwudziestu pięciu planów zdjęciowych, które powstały na terenie znanego czeskiego studia filmowego Barrandov.

Espinosa i Roelfs, wspierani przez Czeski Fundusz Filmowy, który został oficjalnym partnerem „Systemu”, pragnęli jak najdokładniej odwzorować stalinowską Rosję, wliczając w to ukazywanie na ekranie dziesiątek unikatowych wizualnie miejsc. „Czechy i sama Praga zapewniły nam naprawdę niesamowite lokacje, które przypominały sowiecką architekturę z lat 50. i 60. XX wieku. Zaledwie godzinę drogi od centrum tego przepięknego miasta znajduje się profesjonalne studio Barrandov, które posiada ekipę specjalistów na światowym poziomie oraz zaplecze techniczne, którego mogą pozazdrościć największe amerykańskie studia. Wiele hollywoodzkich produkcji powstaje zresztą właśnie w Czechach, bo to prawdziwy raj dla filmowców”, kontynuuje Adam Merims, producent wykonawczy „Systemu”.

OBSADA

TOM HARDY (Lew Demidow)

Jeszcze kilka lat temu mało znany. Od czasów tytułowej roli w „Bronsonie” Nicolasa Windinga Refna Hardy wspiął się na wyżyny popularności i jest obecnie uznawany za jednego z najlepszych aktorów swojego pokolenia. Już niedługo zobaczymy go na ekranie w wyczekiwanym „Mad Max: Na drodze gniewu” George’a Millera oraz „Legend” Briana Helgelanda, w którym zagra obu bliźniaków Kray, jednych z najbardziej osławionych londyńskich gangsterów. Hardy pracuje również z Alejandro Inarritu i Leonardo DiCaprio nad thrillerem „The Revenant”, a na swoim koncie ma dodatkowo takie tytuły jak „Incepcja” i „Mroczny Rycerz powstaje” Christophera Nolana, „Szpieg” Tomasa Alfredsona, „Gangster” Johna Hillcoata oraz „Locke” Stevena Knighta.

NOOMI RAPACE (Raisa Demidow)

Utalentowana szwedzka aktorka o nietypowej urodzie, skora do podejmowania wyzwań oraz modyfikowania swego filmowego wizerunku, która dała się poznać światu po raz pierwszy w „Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Nielsa Ardena Opleva oraz dwóch kolejnych częściach tej trylogii na podstawie powieści Stiega Larssona. Od kilku lat Rapace buduje sobie reputację w kinie brytyjskim oraz amerykańskim – wystąpiła między innymi w „Sherlocku Holmesie: Grze cieni” Guya Ritchiego, „Prometeuszu” Ridleya Scotta, „Namiętności” Briana De Palmy, „Czasie zemsty” Nielsa Ardena Opleva oraz „Brudnym szmalu” Michaela R. Roskama. Już niedługo zobaczymy ją u boku Michaela Douglasa i Orlando Blooma w „Unlocked” Michaela Apteda oraz w powstającej właśnie kontynuacji „Prometeusza”, również w reżyserii Ridleya Scotta.

GARY OLDMAN (Generał Michaił Nesterow)

Brytyjski aktor, który od ponad trzech dekad zadziwia światową publiczność swoją wszechstronnością oraz aktorską intensywnością. Dzisiaj znany bardziej z ról Syriusza Blacka w serii o Harrym Potterze oraz nominowanej do Oscara® roli w „Szpiegu” Tomasa Alfredsona, dla miłośników kina Oldman na zawsze pozostanie tytułowym hrabią z „Draculi” Francisa Forda Coppoli, psychopatycznym Normanem Stansfieldem z „Leona zawodowca” Luca Bessona, Lee Harveyem Oswaldem z „JFK” Olivera Stone’a czy Sidem Viciousem z „Sid i Nancy” Alexa Coxa. W 1995 roku Oldman założył wraz z Douglasem Urbanskim własną firmę produkcyjną, pod szyldem której nakręcił jedyny dotychczas projekt reżyserski w swojej karierze – „Nic doustnie”.

JOEL KINNAMAN (Wasilij)

Młody szwedzki aktor, który przebojem wdarł się na salony Hollywood i po zeszłorocznym sukcesie kasowym „RoboCopa” Jose Padilhi oraz występach w „Knight of Cups” Terrence’a Malicka i „Nocnym pościgu” Jaume Collet-Serry. Znajduje się na dobrej drodze, by utrzymać swoją wysoką pozycję w amerykańskiej branży filmowej. Kinnaman sławę zdobył występami w filmie „Szybki cash” w reżyserii Daniela Espinosy, twórcy „Systemu”, a telewidzowie pokochali go w amerykańskiej wersji przebojowego serialu „The Killing”. Niedawno przyjął jedną z głównych ról w „Suicide Squad” Davida Ayera, który zapowiada się na jeden z największych przebojów 2016 roku. Kinnaman zagra między innymi u boku Willa Smitha, Jareda Leto i Margot Robbie.

PADDY CONSIDINE (Władimir Malewicz)

Uznany brytyjski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, a także odnoszący wielkie sukcesy reżyser – jego „Tyranozaur” zapewnił mu Nagrodę BAFTA za Najlepszy Debiut oraz Nagrodę dla Najlepszego Reżysera na Sundance Film Festival. W kinie znany jest przede wszystkim z wyrazistych ról drugoplanowych, między innymi w „Człowieku ringu” Rona Howarda, „Naszej Ameryce” Jima Sheridana, „Ultimatum Bourne’a” Paula Greengrassa czy „To już jest koniec” Edgara Wrighta. Zagrał także w „Ostatnim wyjściu” Pawła Pawlikowskiego, późniejszego twórcy „Idy”. Niedawno na ekranach polskich kin można go było oglądać w „Dumnych i wściekłych” Matthew Warchusa, a jeszcze w tym roku pojawi się u boku Michaela Fassbendera i Marion Cotillard w „Makbecie” Justina Kurzela.

JASON CLARKE (Anatolij Tarasowicz Brodski)

Uznany w rodzimej Australii aktor filmowy i telewizyjny, który od kilku lat zdobywa popularność na scenie międzynarodowej. Jason Clarke ma na swoim koncie między innymi role w „Gangsterze” Johna Hillcoata, „Wrogach publicznych” Michaela Manna, „Wrogu numer jeden” Kathryn Bigelow, „Ewolucji planety małp” Matta Reevesa, „Wielkim Gatsbym” Baza Luhrmanna oraz „Świecie w płomieniach” Rolanda Emmericha. Już niedługo zobaczymy go u boku Natalie Portman i Christiana Bale’a w „Knight of Cups” Terrence’a Malicka oraz wyczekiwanym przez fanów z całego świata „Terminator: Genisys” Alana Taylora.

VINCENT CASSEL (Major Kuźmin)

Kontrowersyjny francuski aktor filmowy, znany zarówno ze swoich odważnych ról, jak i burzliwego życia osobistego. Publiczności masowej kojarzy się z takich filmów jak „Czarny łabędź” Darrena Aronofsky’ego, „Trans” Danny’ego Boyle’a, „Bratestwo Wilków” Christope’a Gans’a czy „Wschodnie obietnice” Davida Cronenberga, jednakże miłośnikom kina europejskiego znany jest bardziej z ról w „Nienawiści” Mathieu Kassovitza, „Dobermanie” Jana Kounena czy „Nieodwracalne” Gaspara Noé. Cassel zakończył niedawno zdjęcia do „The Tale of Tales” Matteo Garrone, autora „Gomorry” i „Reality”, w którym zagrał u boku Salmy Hayek.

AGNIESZKA GROCHOWSKA (Nina Andriejewa)

Utalentowana polska aktorka, która dała już się poznać międzynarodowej publiczności rolami w świetnie przyjętych za granicą „W ciemności” Agnieszki Holland, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy oraz „Wenecji” Jana Jakuba Kolskiego. Znana także z ról w „Pręgach” Magdaleny Piekorz, „Warszawie” Dariusza Gajewskiego, „Tylko mnie kochaj” Ryszarda Zatorskiego oraz „Obcym ciele” Krzysztofa Zanussiego. „System” to jeden z pierwszych kroków postawionych przez Agnieszkę Grochowską na drodze do kariery w kinie brytyjskim oraz amerykańskim.

___

mat. prasowe dystrybutora: www.monolith.pl

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share