Teatr Zagłębia w Sosnowcu zaprasza na pierwszy pokaz w ramach Teatroteki – cyklu ekranizacji teatralnych młodej polskiej dramaturgii. 3 marca, we wtorek o godz. 19:30 zobaczymy  „Walentynę” Julii Kijowskiej w reż. Wojciecha Farugi.

Jedna z najbardziej znanych kobiet XX wieku, o której praktycznie niczego nie wiadomo, prócz tego  że była tkaczką, którą Chruszczow namaścił na pierwszą kobietę w kosmosie. Tiereszkowa po powrocie na ziemię świeciła niemal boskim blaskiem i stała się jedną z najjaśniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Związku Radzieckiego. Po 1989 roku zamilkła i do dziś nie rozmawia z dziennikarzami. Spektakl, łączący na scenie chór śpiewaczek i jedną aktorkę, to próba uwolnienia tej nigdy nieopowiedzianej opowieści. Wykorzystano w nim fragmenty oryginalnych pamiętników Tiereszkowej i transkrypcje  wypowiedzi radzieckich kosmonautów.

Wprowadzenie:

Michał Centkowski, recenzent tygodnika Newsweek Polska oraz stały współpracownik Dwutygodnika.com, Katowickiego Magazynu Kulturalnego KTW oraz portalu e-teatr.pl. Publikował między innymi w miesięczniku Teatr, Notatniku Teatralnym, Krytyce Politycznej.

Obsada:

Julia Kijowska – Walentyna

Irena Wójcik – Tania

Barbara Szczecińska – Irina

oraz Warszawski Żeński Chór „Harfa” i inni

Scenariusz i koncepcja: Julia Kijowska, Wojciech Faruga

reżyseria: Wojciech Faruga

producent: Włodzimierz Niderhaus

zdjęcia: Arek Tomiak P.S.C.

scenografia i kostiumy: Agata Skwarczyńska

kompozycja i aranżacje pieśni: Zuzanna Falkowska

montaż: Maciej Szydłowski

dźwięk: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek

kierownictwo produkcji: Paweł Mantorski

redaktor prowadzący: Krzysztof Domagalik

opieka artystyczna: Maciej Wojtyszko

Czas trwania pokazu: 54 min.

Czas trwania prelekcji: 30 min.

***

Młoda polska dramaturgia na dużym ekranie

Seans w teatrze? Z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce Teatr Zagłębia jako pierwszy i dotychczas jedyny w województwie śląskim rozpoczyna cykl prezentacji ekranizacji teatralnych w ramach projektu Teatroteka realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Cykl prezentuje najbardziej wartościowe osiągnięcia młodej polskiej dramaturgii – wyróżniającej się własnym oryginalnym językiem, sposobem obrazowania i problematyką dotyczącą ludzi młodych i postrzegania przez nich współczesnej rzeczywistości. Wśród realizacji znalazły się także prace dojrzałych reżyserów, którzy nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego dzieła audiowizualnego. Wybrane produkcje Teatroteki prezentowane były na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Widzowie Teatru Zagłębia podczas comiesięcznych seansów zobaczą osiem spektakli, czyli wszystkie dotychczasowe realizacje powstałe w ramach Teatroteki:

WALENTYNA, Julia Kijowska, Wojciech Faruga, reż. Wojciech Faruga

WALIZKA – Małgorzata Sikorska-Miszczuk, reż. Wojciech Kostrzewski

NAD, reż. Tekst, scenariusz Mariusz Bieliński

TRASH STORY – Magda Fertacz, reż. Marta Miłoszewska

CUKIER STANIK – Zyta Rudzka, reż. Agata Puszcz

KORONACJA – Marek Modzelewski, reż. Sebastian Chondrokostas

CHŁOPIEC MALOWANY – Piotr Rowicki, reż. Piotr Ratajczak

MISS HIV – Maciej Kowalewski, reż. Krzysztof Czeczot

Dodatkowo wybrane przedstawienia poprzedzone zostaną prelekcją wprowadzającą widzów w kontekst przedstawienia. Część realizacji posiada napisy w języku angielskim.

Najbliższe projekcje:

3 marca, wtorek,  godz. 19:30

WALENTYNA, Julia Kijowska, Wojciech Faruga, reż. Wojciech Faruga
Bilety: 10 zł

29 kwietnia, środa, godz. 19:30

CUKIER STANIK – Zyta Rudzka, reż. Agata Puszcz
Bilety: 10 zł

___

mat. nadesłany / www.teatrzaglebia.pl
fot. za: www.teatrzaglebia.pl /Wojtek Radwański

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share