Teatr Zagłębia w Sosnowcu zaprasza na pierwszy pokaz w ramach Teatroteki – cyklu ekranizacji teatralnych młodej polskiej dramaturgii. 3 marca, we wtorek o godz. 19:30 zobaczymy „Walentynę” Julii Kijowskiej w reż. Wojciecha Farugi.
Jedna z najbardziej znanych kobiet XX wieku, o której praktycznie niczego nie wiadomo, prócz tego że była tkaczką, którą Chruszczow namaścił na pierwszą kobietę w kosmosie. Tiereszkowa po powrocie na ziemię świeciła niemal boskim blaskiem i stała się jedną z najjaśniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Związku Radzieckiego. Po 1989 roku zamilkła i do dziś nie rozmawia z dziennikarzami. Spektakl, łączący na scenie chór śpiewaczek i jedną aktorkę, to próba uwolnienia tej nigdy nieopowiedzianej opowieści. Wykorzystano w nim fragmenty oryginalnych pamiętników Tiereszkowej i transkrypcje wypowiedzi radzieckich kosmonautów.
Wprowadzenie:
Michał Centkowski, recenzent tygodnika Newsweek Polska oraz stały współpracownik Dwutygodnika.com, Katowickiego Magazynu Kulturalnego KTW oraz portalu e-teatr.pl. Publikował między innymi w miesięczniku Teatr, Notatniku Teatralnym, Krytyce Politycznej.
Obsada:
Julia Kijowska – Walentyna
Irena Wójcik – Tania
Barbara Szczecińska – Irina
oraz Warszawski Żeński Chór „Harfa” i inni
Scenariusz i koncepcja: Julia Kijowska, Wojciech Faruga
reżyseria: Wojciech Faruga
producent: Włodzimierz Niderhaus
zdjęcia: Arek Tomiak P.S.C.
scenografia i kostiumy: Agata Skwarczyńska
kompozycja i aranżacje pieśni: Zuzanna Falkowska
montaż: Maciej Szydłowski
dźwięk: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek
kierownictwo produkcji: Paweł Mantorski
redaktor prowadzący: Krzysztof Domagalik
opieka artystyczna: Maciej Wojtyszko
Czas trwania pokazu: 54 min.
Czas trwania prelekcji: 30 min.
***
Młoda polska dramaturgia na dużym ekranie
Seans w teatrze? Z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce Teatr Zagłębia jako pierwszy i dotychczas jedyny w województwie śląskim rozpoczyna cykl prezentacji ekranizacji teatralnych w ramach projektu Teatroteka realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Cykl prezentuje najbardziej wartościowe osiągnięcia młodej polskiej dramaturgii – wyróżniającej się własnym oryginalnym językiem, sposobem obrazowania i problematyką dotyczącą ludzi młodych i postrzegania przez nich współczesnej rzeczywistości. Wśród realizacji znalazły się także prace dojrzałych reżyserów, którzy nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego dzieła audiowizualnego. Wybrane produkcje Teatroteki prezentowane były na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Widzowie Teatru Zagłębia podczas comiesięcznych seansów zobaczą osiem spektakli, czyli wszystkie dotychczasowe realizacje powstałe w ramach Teatroteki:
WALENTYNA, Julia Kijowska, Wojciech Faruga, reż. Wojciech Faruga
WALIZKA – Małgorzata Sikorska-Miszczuk, reż. Wojciech Kostrzewski
NAD, reż. Tekst, scenariusz Mariusz Bieliński
TRASH STORY – Magda Fertacz, reż. Marta Miłoszewska
CUKIER STANIK – Zyta Rudzka, reż. Agata Puszcz
KORONACJA – Marek Modzelewski, reż. Sebastian Chondrokostas
CHŁOPIEC MALOWANY – Piotr Rowicki, reż. Piotr Ratajczak
MISS HIV – Maciej Kowalewski, reż. Krzysztof Czeczot
Dodatkowo wybrane przedstawienia poprzedzone zostaną prelekcją wprowadzającą widzów w kontekst przedstawienia. Część realizacji posiada napisy w języku angielskim.
Najbliższe projekcje:
3 marca, wtorek, godz. 19:30
WALENTYNA, Julia Kijowska, Wojciech Faruga, reż. Wojciech Faruga
Bilety: 10 zł
29 kwietnia, środa, godz. 19:30
CUKIER STANIK – Zyta Rudzka, reż. Agata Puszcz
Bilety: 10 zł
___
mat. nadesłany / www.teatrzaglebia.pl
fot. za: www.teatrzaglebia.pl /Wojtek Radwański