Początki zespołu muzycznego „Arkona” sięgają roku 2002, kiedy to członkowie lokalnej społeczności pogańskiej „Wiatycze” Masza „Scream” Archipowa i Alexander „Warlock” Koroliow zdecydowali się stworzyć zespół, który będzie lustrzanym odbiciem ich indywidualnej filozofii i gustów muzycznych.

Zespół zaczął występować na żywo w 2003 roku. Latem tego samego roku, „Arkona” była gotowa nagrać swój debiutancki album, ale brak zainteresowania wśród niektórych z ówczesnych członków doprowadził do zawieszenia działalności grupy na jakiś czas. Jednak wytrwałość Maszy, połączona z pomocą, jaką udzielili jej członkowie zespołu „Nargathrond”, przyczyniła się do skomponowania nowego materiału (płyta „Wozrażdienie”). Album odniósł duży sukces i stał się jednym z najlepszych albumów słowiańskich poświęconych pogańskiej muzyce metalowej.

W swojej dotychczasowej historii zespół wydał następujące albumy:

- Русь (2002) [Rus']

- Возрождение (2004) [Wozrożdienije]

- Лепта (2004) [Lepta]

- Во славу великим! (2005) [Wo sławu wielikim]

- От сердца к небу (2007) [Ot sierdca k niebu]

- Гой, Роде, Гой! (2009) [Goj, Rodie, Goj]

- Стенка на стенку (2011) [Stienka na stienku]

- Слово (2011) [Słowo]

- Явь (2014) [Jaw']

Obecny skład zespołu „Arkona” tworzą:

- Masza „Scream” – wokal
- Siergiej „Lazar” – gitara
- Rusłan „Kniaź” – gitara basowa
- Andriej Isczenko – perkusja
- Władimir „Volk” – instrumenty etniczne (dudy, flet).

W październiku 2013 zespół postanowił zawiesić pracę nad nowym albumem, co było podyktowane rozpoczęciem największej trasy koncertowej w historii grupy – pierwszy występ w Ameryce Północnej, następnie trasa w Ameryce Południowej, a na zakończenie koncerty w 11 krajach Starego Kontynentu połączone z gościnnym występem w ramach trasy zespołu „Therion”.

W listopadzie zespół „Arkona” odwiedzi również Polskę:

27 listopada – klub „Kwadrat” w Krakowie

28 listopada – klub „Progresja” w Warszawie

29 listopada – klub „Słowianin” w Szczecinie

Zapraszamy na oficjalne strony zespołu „Arkona”:

www.arkona-russia.com

Oprac. Paula Obara

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share