Poniżej prezentujemy wybitnych twórców filmowych i artystów, którzy będą gościć na 8. Sputniku nad Polską. Organizatorzy serdecznie zapraszają na spotkania z filmowcami. Spotkania z twórcami odbywają się po pokazach filmowych. Podane godziny to czas rozpoczęcia projekcji.

ANDRIEJ KONCZAŁOWSKI
Rosyjski reżyser i scenarzysta filmowy i teatralny. Należy do grona najwybitniejszych przedstawicieli kinematografii rosyjskiej. Studiował w moskiewskim konserwatorium w klasie fortepianu, ukończył też reżyserię na moskiewskim WGIKu w klasie Michaiła Romma. Już jego szkolny film „Chłopiec i gołąb” zdobył nagrodę na MFF w Wenecji. Jako scenarzysta współpracował m.in. przy filmach Andrieja Tarkowskiego – „Mały marzyciel” i „Andriej Rublow”. Stworzył błyskotliwe interpretacje utworów Iwana Turgieniewa i Antoniego Czechowa. W latach 80. realizował filmy w USA. Do jego najsłynniejszych dzieł należą m.in. „Historia Asi Klaczynej…”, „Pierwszy nauczyciel”, „Wujaszek Wania”, „Szlacheckie gniazdo”, „Syberiada”, „Kochankowie Marii”, „Wewnętrzny krąg”, „Kurka Riaba” i „Dom wariatów”. Podczas tegorocznej edycji Sputnika osobiście zaprezentuje swoje najnowsze dzieło „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna”, film budzący  kontrowersje, ale także ogromny zachwyt widzów i sympatię krytyki – został nagrodzony Srebrnym Lwem na MFF w Wenecji za najlepszą reżyserię.
29.11, godz. 18:30* – spotkanie z reżyserem po filmie „Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna”, Kinoteka
30.11, godz. 15:30 – spotkanie z reżyserem po filmie „Dziadek do orzechów i Król szczurów”, Kinoteka

ALEKSANDR KOTT
Rosyjski reżyser filmowy i scenarzysta. W 1994 r. rozpoczął naukę we Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii im. S.A. Gierasimowa w Moskwie, a w 1997 r. ukończył klasę mistrzowską Andrzeja Wajdy w Krakowie. Jest autorem głośnych produkcji, w tym „Olbrzyma”, za którego otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej czy „Twierdzy Brzeskiej”, znanej polskiej publiczności z 6.Sputnika. Jego najnowszy film „Próba” – zdobywca Grand Prix 25. Kinotawra – będzie prezentowany w tegorocznym konkursie głównym.
21.11, godz. 17:30 – spotkanie z reżyserem po filmie „Próba”, Kinoteka

MICHAIŁ SEGAŁ
Reżyser filmowy i pisarz. Autor filmów, takich jak „Świat spoiwa”, „Franz i Polina” – wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach – czy „Opowieści”,  składające się z czterech nowel – absurdalnej komedii, satyry społecznej, thrillera i melodramatu. Film zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. za najlepszą reżyserię na Jameson Dublin Film Festiwal, nagrodę im. G. Gorina za najlepszy scenariusz oraz wyróżnienie Gildii Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji na 24. ORFF „Kinotawr” w Soczi. W tym roku osobiście przedstawi warszawskim widzom swoje najnowsze dzieło „Film o Aleksiejewie”.
26.11, godz. 19.30 – spotkanie z reżyserem po projekcji „Filmu o Aleksiejewie”, Kinoteka
27.11, godz. 20.30 – koncert Filipa Wejsa i Michaiła Segała, Kinoteka

IWAN I. TWIERDOWSKIJ
Reżyser i scenarzysta filmowy. Od 2007 z powodzeniem realizuje filmy krótkometrażowe, nagradzane na festiwalach w Rosji i zagranicą. Podczas 25. Festiwalu Kinotawr zdobył nagrodę za najlepszy debiut fabularny. W ramach 8. Sputnika nad Polską osobiście zaprezentuje swój film „Klasa specjalna”.
23.11, godz. 18 – spotkanie z reżyserem po filmie „Klasa spcjalna”, Kinoteka

ARSENIJ GONCZUKOW
Rosyjski reżyser, scenarzysta, poeta i dziennikarz filmowy. Od 2001 do 2010 pełnił funkcję prezentera telewizyjnego, reportera i wicedyrektora programowego stacji telewizyjnych: Rossija, Perwyj Kanał, Piatyj Kanał, Zwiezda. Autor filmów dokumentalnych i fabularnych. Polskiej publiczności zaprezentuje swój najnowszy obraz „Syn”, ukazujący skomplikowane relacje rodzinne.
28.11, godz. 20 – spotkanie z reżyserem Arsienijem Gonczukowem i producentem Władimirem Buzowem  po filmie „Syn”, Kinoteka

WIERA STOROŻEWA
Reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Absolwentka wydziału reżyserii, Laureatka Nagrody „Złoty Georgij” na MFF. Znana z filmów, takich jak „Kochaj mnie”, „Podróż ze zwierzętami domowymi”, „Rozwód” i „Siostra”. Wraz z aktorem Siergiejem Popowem zaprezentuje swój film „9 dni i jeden poranek”.
22.11, godz. 17 – spotkanie z reżyserką Wierą Storożewą i aktorem Siergiejem Popowem po filmie „9 dni i jeden poranek”, Kinoteka

SIERGIEJ POPOW
Rosyjski aktor, scenarzysta i reżyser filmowy. Ukończył reżyserię na Moskiewskiej Akademii Kultury. Zdobył Grand Prix MFF w 1992 r. Zagrał m.in. w „Martwych duszach”, „Trojgu”, „Wrażliwym milicjancie”, „Kleszczu”, „Żelaznej kurtynie”, „Ludziach drugiego planu”, „Czechowskich motywach”, „Francuzie”. Publiczności Sputnika wraz z reżyserką Wierą Storożewą przedstawi film „ 9 dni i jeden poranek”.
22.11, godz. 17 – spotkanie z reżyserką Wierą Storożewą i aktorem Siergiejem Popowem po filmie „9 dni i jeden poranek”, Kinoteka

WŁADIMIR TUMAJEW
Scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Jest absolwentem wydziału reżyserii na Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. Laureat wielu nagród za reżyserię na rosyjskich i zagranicznych festiwalach. Autor filmu „Biały mech”, prezentowanego w konkursie głównym. Film otrzymał nagrodę publiczności na 36. Międzynarodowym Moskiewskim Festiwalu Filmowym.
25.11, godz. 19:30 – spotkanie z reżyserem po filmie „Biały mech”, Kinoteka

ALEKSANDRA BORTICZ
Aktorka filmu „Jak mam na imię” w reżyserii Niginy Sajfułłajewej, prezentowanym w ramach sekcji konkursowej.
23.11, godz. 20:30 – spotkanie z aktorką po filmie „Jak mam na imię”, Kinoteka

WITALIJ MANSKIJ
Rosyjski reżyser filmów dokumentalnych, producent. Dyrektor Festiwalu Artdocfest. Od 2004 r. dyrektor artystyczny studia „Wiertow. Realne kino”. Prezes i producent Narodowej Nagrody „Gałązka laurowa” w dziedzinie kina dokumentalnego Rosyjskiej Akademii Telewizyjnej „Nika”. Wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Rosji. Laureat wielu nagród na rosyjskich i zagranicznych festiwalach filmowych. Wśród jego dorobku artystycznego znajdują się m.in. „Żydowskie szczęście”, „Putin. Rok przestępny”, „Kosmos. Droga do domu”, „Nasza ojczyzna”, „Śmierć poety”, „Dziewictwo”, „Ojczyzna lub śmierć” i „Rura”, nagrodzona na Festiwalu w Karlowych Warach oraz Kinotawrze w Soczi.
21.11, godz. 19:30 – otwarcie sekcji „Rosja w dokumencie”, spotkanie z reżyserem po filmie „Rura”, Kinoteka

JELENA DEMIDOWA
Rosyjska reżyserka, dokumentalistka, scenarzystka. Debiutowała w 2006 roku dokumentem krótkometrażowym „Żywa woda”, który został nagrodzony Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Telewizyjnych. W tym samym roku została wyróżniona Nagrodą Fundacji Paula Chlebnikowa za film „Namiętny tydzień”. Kolejne dzieła w tym „Tabliczka mnożenia” nagrodzona na Docudays.ua, „Żurawinowa wyspa” czy dramat dokumentalny „Sasza, Lena i Żelazny smok” również nie pozostały bez echa. W ramach Sputnika zapraszamy na masterclass „Bohater w filmie dokumentalnym” z Jeleną Demidową.
28.11, godz. 21 – spotkanie z reżyserką po filmie „Sasza, Lena i Żelazny smok”, Kinoteka
29.11, godz. 19.30 – masterclass z Jeleną Demidową, Kinoteka

SWIETŁANA KUCZMAJEWA
Producentka filmowa. Produkuje filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Ma na koncie 28 dzieł. Polskim widzom dobrze znana z wielokrotnie nagradzanej „Córki” z 2012 roku. Od 2012 r. pełni funkcję dyrektora generalnego studia filmowego Airfilms.
22.11, godz. 19 – spotkanie z producentką po filmie „Ostatnie lato”, Kinoteka

TAMARA DONDURIEJ
Krytyk filmowy, reżyserka – zadebiutowała w 2014 roku filmem dokumentalnym „21 dni”, który w tym roku przedstawi osobiście publiczności Sputnika.
28.11, godz. 19 – spotkanie z reżyserką po filmie „21 dni”, Kinoteka

EŁŁA OMIELCZENKO
Reżyserka rosyjska. Zadebiutowała filmem „Pacjenci”, który zaprezentuje na Sputniku w ramach otwarcia sekcji „Okno na Europę”.
21.11, godz. 17 – spotkanie z reżyserką po filmie „Pacjenci”, Kinoteka

ARKADIJ JACHNIS
Rosyjski reżyser i scenarzysta. Autor filmów „Mój maleńki brat”, „Buty z Ameryki” i „Pożegnanie”. W Warszawie zaprezentuje swój najnowszy film „Portier”.
22.11, godz. 15 – spotkanie z reżyserem po filmie „Portier”, Kinoteka

ROMAN SZALAPIN
Aktor i reżyser teatralny i filmowy. Ukończył Rosyjski Uniwersytet Sztuki Teatralnej na wydziale reżyserii. Aktor Moskiewskiego Teatru Młodego Widza. Współpracuje z Państwowym Teatrem Nacji. Znany z ról w filmach „Miłość – to nie to, co się wydaje”, „Chagall – Malewicz” i innych. Autor filmu „Biesy”.
27.11, godz. 21 – spotkanie z reżyserem po filmie „Biesy”, Kinoteka

DIANA SZAŁASZNAJA
Producentka filmowa. Weźmie udział w dyskusji z widzami Sputnika po pokazie swojego najnowszego filmu „Wykopalisko”.
22.11, godz. 17:30 – spotkanie z producentką po filmie „Wykopalisko”, Kinoteka

IRAKLI KOCZŁAMAZASZWILI
Reżyser i producent gruzińskiego pochodzenia. Absolwent wydziału historii, prawa, produkcji filmowej i reżyserii.
22.11, godz. 20 – spotkanie z reżyserem po filmie „Pradziad”, Kinoteka

ALEKSIEJ ANDRIEJEW
Zajmuje się malarstwem cyfrowym i grafiką artystyczną, pracuje jako dyrektor artystyczny w agencji reklamowej. W 2013 roku stworzył rysunki do filmu animowanego „Ku! Kin Dza Dza”, który został laureatem m. in. Asia Pacific Screen Awards. W ramach sekcji „Science fiction po rosyjsku” na 8. Sputniku zostanie zaprezentowana wystawa Andriejewa „Odrębna rzeczywistość” – świat z pogranicza realności i fikcji, obrazy zainspirowane stanami „pomiędzy” – jawą a snem, marzeniem a rzeczywistością. W Iluzjonie będzie można zobaczyć ponad 300 prac autora wykonanych w technice digital art: kilkanaście w formie fizycznej, pozostałe na ekranach zamieszczonych w rotundzie.
21.11, godz. 18 – wernisaż wystawy i projekcja filmu „Kin Dza Dza!”
20.11 – 30.11. 2014 – wystawa „Odrębna rzeczywistość”, foyer Kina Iluzjon

___

inf. nadesłana
www.sputnikfestiwal.pl

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share