Teatr Bolszoj w Moskwie / fot. © RR

Balet nie jest dla wszystkich. Można go kochać lub się nim nudzić. Jedyne czego nie można zrobić, to zignorować baletu jako haute couture w sztuce tańca.

Mówiąc o rosyjskim balecie nie można pominąć wyjątkowego miejsca na „baletowej mapie świata” – Teatru Bolszoj, który od wielu lat uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków nie tylko samej Moskwy, ale i całej Rosji.

Teatr Bolszoj otwarto 20 października 1856 roku, w dniu koronacji cara Aleksandra II. W ostatnich latach (2005-2011) budynek Teatru przeszedł gruntowny remont. W wyniku tej przebudowy wiele utraconych wcześniej elementów zabytkowego budynku zostało przywróconych. Jednocześnie odremontowany Teatr dołączył do grona najlepiej technicznie wyposażonych budynków teatralnych na świecie.

Teatr Bolszoj stanowi od zawsze symbol Rosji. Został nagrodzony tym tytułem ze względu na jego istotny wkład w historię rosyjskich sztuk scenicznych. Ta historia wciąż się toczy, a wspaniali artyści Teatru Bolszoj dalej ją tworzą.

Dzięki Kinoteatrowi RIALTO w Katowicach widzowie mogą spotkać się zarówno z rosyjskim baletem, jak i sławnym Teatrem Bolszoj i jego wspaniałymi artystami. W nadchodzących miesiącach w RIALTO odbędą się transmisje satelitarne baletów z centrum Moskwy w jakości HD.

Program projekcji:

  • „Bajadera” w choreografii Mariusa Petipy  to historia miłości hinduskiej świątynnej tancerki Nikiji oraz jej ukochanego wojownika Solora  (07.12.2014 r. o godz. 16:00)
  • „Dziadek do orzechów” w choreografii Yurija Grigorovicha to spektakl, bez którego w wielu krajach nie można wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia (21.12.2014 r. o godz. 16:00)
  • „Jezioro łabędzie” w choreografii Jurija Grigorowicza to baletowy przebój nad przebojami (25.01.2015 r. o godz. 16:00)
  • „Romeo i Julia” w choreografii Jurija Grigorowicza to historia miłości delikatnej Julii i młodzieńczego Romeo wyrażona bez słów, za pomocą sztuki tańca (08.03.2015 r. o godz. 16:00)
  • „Iwan Groźny” w choreografii Jurija Grigorowicza to wielki historyczny obraz z dziejów dawnej Rusi (19.04.2015 r. o godz. 17:00)

Więcej informacji można znaleźć na stronie Kinoteatru Rialto: www.rialto.katowice.pl

Oprac. Paula Obara

___

inf. o prezentowanych przedstawieniach – www.rialto.katowice.pl

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share