14 listopada 2013 r. w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach odbył się kolejny IX Międzyszkolny Dzień Kultury Rosyjskiej. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy nauczycieli i uczniów szkół średnich regionu, Klubu Rusycysty działającego przy oddziale katowickim Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód i Uniwersytetu Śląskiego Tegoroczne obchody zatytułowane Gitara i ja zostały całkowicie poświęcone muzyce. Po uroczystym rozpoczęciu, wykład Rosyjska muzyka. Od klasyki do współczesności wygłosiła dr Justyna Tymieniecka z IFW UŚ. Zgromadzeni w zabytkowej auli uczniowie mogli się zapoznać z najstarszymi instrumentami ludowymi, a także życiem i twórczością najznakomitszych kompozytorów i twórców rosyjskich. Miłym akcentem tegorocznego spotkania miłośników kultury rosyjskiej był występ gości specjalnych wykonujących piosenki rosyjskie poza konkursem. Występy Sergieja Łapszyna – przedstawiciela Stowarzyszenia Genius LociDuch Miejsca w Rudzie Śląskiej wraz z uczniami i Julianny Myślińskiej z koła naukowego „Rosyjska Ruletka” Uniwersytetu Śląskiego były jedynie wstępem do całego szeregu wspaniałych interpretacji muzyki rosyjskiej w wykonaniu uczniów w części konkursowej spotkania. Młodzi artyści wybrali popularne piosenki Ałły Pugaczowej, Bułata Okudżawy i innych wykonawców. Zwyciężył duet uczennic – Kamila Hora i Barbara Komorowska z akompaniamentem Anny Łopaty i Julii Nowak – z LO im. Kopernika w Katowicach.

Drugą część konkursu stanowiły wykonania piosenek w języku polskim. Zwyciężczynią została Joanna Sabuda z X LO im. I. Paderewskiego w Katowicach. Większość ciekawych interpretacji wyśpiewana została z akompaniamentem gitary, zgodnie z wiodącym hasłem tegorocznej edycji Dnia Rosyjskiego Gitara i ja.

Nagrodę specjalną Prezesa Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód otrzymał duet z X LO w Katowicach – Martyna Jelita i Grzegorz Margalski – brawurowo wykonujący piosenkę Włodzimierza Wysockiego Obława.

Obchody Dnia Kultury Rosyjskiej co roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Poprzednie zostały poświęcone teatrowi rosyjskiemu, w tym roku organizatorzy postawili na inną dziedzinę kultury i konkurs muzyczny okazał się strzałem w dziesiątkę, – do VIII LO przybyło mnóstwo młodych utalentowanych wykonawców. Gratulujemy świetnej organizacji, pomysłowości i z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Kultury Rosyjskiej!

Julianna Myślińska

Dziękujemy za udostępnienie materiałów pani Beacie Bienek.

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share